Smakosze.pl
kawa

Smakosze.pl

Cena kawy może mocno wzrosnąć w najbliższym czasie

1 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że kawa jest bliska sercom smakoszy z całego świata. Okazuje się, że niebawem możemy płacić za nią znacznie większe pieniądze. Wszystko przez niekorzystne warunki pogodowe, które doprowadziły do zniszczenia nawet 30% brazylijskich drzew kawowych.

Brazylia jest jednym z głównych producentów kawy. Niestety w tym roku doszło tam do anomalii pogodowych, które odbiły się na plonach. Szacuje się, że fala chłodów przyniosła straty rzędu nawet miliarda dolarów. Kawa na nowojorskiej giełdzie wyceniana jest na ponad 2 dolary za niecałe pół kilograma.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kawa może kosztować nas spore pieniądze

Bez wątpienia kawa często gości na naszych stołach. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy sięgają po nią nawet kilka razy dziennie. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, ile filiżanek można pić w ciągu doby.

Brazylia słynie między innymi z tamtejszych upraw kawy. Niefortunnie wystąpiły tam fale chłodów, których nie spotykano w takim nasileniu od 1994 roku. W stanach Sao Paulo i Minas Gerais spadły spore ilości śniegu.

Zgodnie z szacunkami agencji Reuters, na którą powołuje się portal Money, przez niesprzyjające warunki atmosferyczne od 20 do 30% drzew kawowych uległo zniszczeniu. Nietrudno się domyślić, że przekłada się to na ceny kawy.

Gołąbki według babcinej receptury

Niezastąpiony sposób babć na miękką kapustę w gołąbkach

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze w zeszłym roku kawa bywała nawet dwa razy tańsza. Zdarzało się, że w czerwcu i lipcu jej cena spadała poniżej dolara za funt. Aktualnie kawa na nowojorskiej giełdzie kosztuje 2 dolary za niecałe pół kilo. Tak drogo nie było od 7 lat.

Ogromne straty odbiły się na producentach

Jak donosi portal Money, spółdzielnia Minasul zaopatrująca w kawę Starbucks i Nestlé szacuje straty w sektorze na nawet 1,17 miliarda dolarów. Dotyczą one wyłącznie szkód spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Kawa drożeje również z powodu zwiększonego popytu na ten produkt. Spowodowany on jest on między innymi ponownym otwarciem kawiarni i restauracji. Jednak plantatorzy są dobrej myśli.

Brazylijscy rolnicy liczą na to, że przyszłoroczne zbiory będą wyjątkowo obfite i pozwolą na zrekompensowanie aktualnych strat. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na rozwój sytuacji. Warto wiedzieć, czy zdrowsza jest kawa sypana, czy rozpuszczalna.

Kawa drożeje

Kawa drożeje

Canva / Monkey Business Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >