Smakosze.pl
Filiżanka kawy

canva.com/Jason Villanueva, Pexels

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

25 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kawa stanowi jedną z najbardziej popularnych używek na świecie, dlatego wielu z nas potrafi wypić nawet kilka filiżanek w ciągu jednego dnia. Jaki jest jednak zdrowy limit? Nikt nie powinien przekraczać granicy 6 filiżanek dziennie - w innym wypadku grozi zmniejszenie objętości mózgu oraz zwiększone ryzyko demencji i udaru.

Kawa pita jest praktycznie na całym świecie. Wielu ludzi nie może nawet rozpocząć dnia bez chociaż jednej filiżanki ciepłego, czarnego napoju. Jego właściwości pobudzające są nieocenione szczególnie dla ludzi uczących się i pracujących.

Niestety kofeina zawarta w nasionach kawy wykazuje działanie uzależniające, a regularne jej picie powoduje zwiększenie tolerancji - przez co sukcesywnie zwiększa się ilość potrzebna, do uzyskania odpowiedniego pobudzenia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ile kawy można wypić w ciągu dnia?

Eksperci z University of South Australia (UniSA) zdecydowali się przeprowadzić badanie dotyczące kawoszy. W badaniu wzięło udział ponad 17 tysięcy ludzi, którzy uczestniczą w projeckie UK Biobank.

Wyniki nie są pozytywne dla osób, które każdego dnia pochłaniają duże ilości tego pysznego napoju. Okazało się bowiem, że picie powyżej 6 filiżanek dziennie ma wpływ na zmniejszenie objętości mózgu, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia demencji i udaru.

Smażona ryba z frytkami

Jaką rybę kupić nad morzem?

CZYTAJ DALEJ

- Badanie to dostarcza ważnego wglądu w związki między spożyciem kawy i zdrowiem mózgu, ale podobnie, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar - twierdzi prof. Hyppönen, współautorka badania.

Postaw na umiar

1 czy 2 filiżanki kawy nie wywołają negatywnego wpływu na zdrowie według obecnie obowiązujących wskazań ekspertów. Zbyt częste picie kawy w za dużych ilościach, podobnie jak wiele innych produktów, będzie miało jednak złe działanie.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

- Choć oczywiście, miary objętości mogą się różnić, kilka filiżanek dziennie najczęściej nie jest niebezpieczne. Jednak, jeśli ktoś zauważa, że kieruje się w stronę sześciu filiżanek lub więcej, to powinien się zastanowić przed kolejną filiżanką - dodaje prof. Hyppönen.

Kawa

Źródło: canva.com/DAPA Images)

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >

Dieta

Jakie produkty warto zjeść tuż przed pójściem spać?

Czytaj więcej >