Smakosze.pl
Kawa rozpuszczalna czy sypana?

Canva.com / ThamKC

Zdrowsza jest kawa sypana czy rozpuszczalna?

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kawa często gości na naszych stołach. Wśród jej miłośników znajdziemy takie osoby, które preferują napar ze zmielonych ziaren. Jednak niektórzy wolą kawę rozpuszczalną. Warto wiedzieć, który rodzaj uwielbianego napoju je

Smakowita kawa o poranku jest nie lada gratką. Za jej sprawą możemy sobie dostarczyć energii, o którą tak trudno w trakcie poranka. Niektórzy wielbiciele kawy zastanawiają się nad tym, który rodzaj napitku ma przewagę. Pora rozwiać wątpliwości.

Kwa rozpuszczalna czy sypana?

Znaczna część smakoszy codziennie staje przed tym dylematem. Z pewnością oba rodzaje pysznego napoju mają swoje plusy. Nie bez powodu cieszą się one taką popularnością. Rozpuszczalna kawa pozwala na szybkie przygotowanie. Natomiast sypana charakteryzuje się bardziej intensywnym smakiem.

Niedawno wspominaliśmy o tym, o jakiej porze najlepiej sięgać po kawę. Dziś przyjrzymy się kwestii wpływu na zdrowie. Okazuje się, że kawa sama w sobie ma liczne zalety. Spożywanie jej w umiarkowanych ilościach może uchronić przed chorobami.

Kawa zawiera w sobie antyoksydanty, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników. Takie urozmaicenie diety może nas nawet uchronić przed chorobą nowotworową. Niepozorna kawa wpływa również pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Powszechnie uważa się, że kawa rozpuszczalna jest mniej zdrowa od sypanej. Wielu wielbicieli kulinariów zakłada, że jest ona pełna potencjalnie szkodliwej chemii. Prawda jest taka, że wybór rodzaju napoju nie ma większego znaczenia, ponieważ oba rodzaje napoju mają swoje zalety

(Pexels / Thomas Plets)

Kawa rozpuszczalna jest delikatniejsza

Rozpuszczalna wersja kawy wcale nie jest bardziej niezdrowa. Przygotowuje się ją co prawda z ziaren gorszej jakości, jednak napój w tym wydaniu jest łagodniejszy dla śluzówki żołądka i zawiera mniej kofeiny

Warto zauważyć, że kawa rozpuszczalna jest po prostu ususzona w inny sposób. Nie ma w niej substancji, które można uznać za szkodliwe. Mniej nas pobudzi, jednak nie będziemy musieli przejmować się fusami.

Kawa sypana także ma swoje zalety

Oczywiście nie możemy zapomnieć o kawie sypanej. Ona również ma wielu entuzjastów. Podstawową zaletą napoju w tej odsłonie jest bogatszy smak i aromat. Za sprawą mniejszej obróbki ma ona również trochę więcej składników odżywczych.

Warto jednak pamiętać, że kawa sypana jest mocniejsza i może działać bardziej drażniąco na żołądek. W związku z tym ona również na swoje zalety i wady. Warto wiedzieć co można zrobić z fusami po wypitej kawie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kawa z mlekiem; Medonet

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Wiśnie mają wiele zalet

Zdrowie

Wyjątkowe właściwości wiśni

Czytaj więcej >
Imbir nie dla każdego

Zdrowie

Przeciwwskazania do spożywania imbiru, czosnku i kurkumy

Czytaj więcej >
Obiad

Zdrowie

Czego lepiej nie robić po obfitym obiedzie?

Czytaj więcej >
Miód ma mnóstwo właściwości

Zdrowie

Niezwykłe działanie miodu z dodatkiem soli himalajskiej

Czytaj więcej >
Dieta - co jeść?

Zdrowie

Jadłospis 14-dniowej diety japońskiej

Czytaj więcej >
Sok z ziemniaka może Cię zaskoczyć

Zdrowie

Niezwykłe zalety picia soku z ziemniaka

Czytaj więcej >