Garnek i tęczowe plamy
9gag

Co oznaczają tęczowe przebarwienia na dnie garnka?

Bez wątpienia garnki zalicza się do podstawowego wyposażenia, bez którego gotowanie byłoby właściwie niemożliwe. Niekiedy na ich dnie pojawiają się rozmaite przebarwienia. O ile ślady przypalenia mają jasną genezę, to tęczowe barwy wzbudzają pewne obawy. Czy słusznie?

Garnki są absolutną podstawą, jeśli chodzi o gotowanie. Ciężko sobie wyobrazić oddawanie się kulinarnym aktywnością bez tych naczyń. Przeważnie w kuchniach można natknąć się na zestawy wykonane ze stali. Czasami na ich dnie dostrzegamy kolorowe przebarwienia.

Garnki w wielobarwne plamy

Nie da się ukryć, że garnki z zabrudzeniami, które przypominają benzynę połyskującą na powierzchni wody, nie zachęcają do gotowania. Niektórzy smakosze uważają wręcz takie przebarwienia za potencjalnie szkodliwe.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że garnki od Magdy Gessler można było dostać w supermarketach Biedronka. Tym razem skoncentrujemy się na kolorowe plamy, które pojawiają się czasami na dnie naczyń.

Stalowe garnki zazwyczaj wykonuje się z mieszanki określanej mianem 18/10. Nazwa wynika z tego, że stal wzbogacona jest o 18% chromu i 10% niklu. Pierwszy z pierwiastków zabezpiecza przed rdzą, a drugi zapewnia połysk.

Przepis na kotlety mielone według KuroniaPrzepis na kotlety mielone według KuroniaCzytaj dalej

Stal nierdzewna typu 18/10 jest odporna na większość przebarwień, jednak nie oznacza to, że nie mogą one się pojawić w ogóle. Na szczęście kolorowe plamy nie są dla nas niebezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że wynikają z nieprawidłowego używania garnków.

Tęczowe przebarwienia pojawiają się wówczas gdy stal ma nadmierny kontakt z sola, octem oraz kwaskiem cytrynowym. Między innymi dlatego owe składniki nie powinny być umieszczane bezpośrednio na dnie garnka.

Garnki będą lśniły

(Pexels / Justus Menke)

Jak wyczyścić garnki z kolorowych plam?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się wielobarwnych zabrudzeń. Okazuje się, że skutecznie pomagają w ich usunięciu te same środki, które się do nich przyczyniają. Pierwszą metodą jest przetarcie przebarwień gąbką nasączoną octem.

Dno garnka możemy także posypać kwaskiem cytrynowym i dokładnie wyszorować. Po przepłukaniu wodą kolorowe plamy powinny zniknąć. Dobrze sprawdzi się również sok z cytryny. Jak jeszcze możemy pozbyć się przebarwień?

W sklepach możemy dostać specjalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej. One też z łatwością poradzą sobie z wielobarwnymi przebarwieniami. Warto również wiedzieć, w jaki sposób dbać o kultowy prodiż.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kobiece Inspiracje; Pomysłodawcy

Następny artykuł