Grzyby mogą kosztować ogromne pieniądze
Wikipedia / Andreas Kunze / CC BY-SA 3.0

Ile są warte i gdzie znajdziemy smardze?

Smakowite grzyby są nie lada specjałem. Leśnym frykasom bardzo ciężko się oprzeć. Niektóre z nich są trochę mniej popularne. Do tego grona zalicza się między innymi smardze. Wyjątkowe grzyby smakują obłędnie, jednak trzeba za nie słono zapłacić.

Nie da się ukryć, że grzyby odgrywają niezwykle ważną rolą w naszej rodzimej kuchni. Wiele swojskich specjałów bazuje na tych leśnych smakołykach. Na szczególną uwagę zasługują smardze. Mało kto spodziewałby się, że mogą one tyle kosztować.

Drogocenne grzyby zagościły w Polskich lasach

Smardze to niezwykle smakowite grzyby. Niektórzy twierdzą, że lepsze od nich są tylko trufle. Z pewnością niejeden smakosz spałaszowałby smardze z miłą chęcią. Na internetowych aukcjach już można nabyć pierwsze wiosenne znaleziska.

Niedawno wspominaliśmy o tym, czy w polskich lasach pojawiły się już grzyby. Dziś nasza uwaga skupi się na ich wyjątkowej odmianie. Smardze charakteryzują się lekko korzennym smakiem. Część kulinarnych speców określa ich walory jako zbliżone do kultowych trufli.

Mało kogo stać na trufle. Smardze są od nich zdecydowanie tańsze. Jednak nie oznacza to, że grzyby można uznać za niedrogie. Przeglądając oferty na stronie OLX, można natknąć się na smardze sprzedawane nawet za 100 złotych. Można dostać zarówno grzyby suszone, jak i świeże. Na szczęście nie wszystkie są tak drogie. Niektóre oferty pozwalają na zakup smardz za 50 zł. W większości są to grzyby zebrane w trakcie majówki.

Jak zrobić idealnie puszystą jajecznicę?Jak zrobić idealnie puszystą jajecznicę?Czytaj dalej

Gdzie natkniemy się na wyjątkowe grzyby?

Smardze przeważnie można znaleźć w lasach liściastych i mieszanych. Jednak występują także na łąkach i łęgach. Najczęściej można się na nie natknąć w okolicach jesionów. Teraz jest idealny moment na poszukiwania.

Pyszne grzyby pojawiają się przeważnie na przełomie kwietnia i maja. W związku z tym zostało już niewiele czasu na wyprawę po smardze. Niestety, nie wolno ich zbierać w lasach. Dopuszczalne jest to wyłącznie w przypadku grzybów znajdujących na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz łąkach.

Smardze to przepyszne grzyby

(Canva / Nataliia_Melnychuk)

Smardze we własnym ogrodzie

Posiadacze przydomowych ogródków mają powody do radości. Okazuje się, że wyjątkowe grzyby można z łatwością wyhodować samodzielnie. Wystarczy nabyć mieszankę podłoża z grzybnią. Tego typu produkt znajdziemy w niektórych sklepach internetowych.

Kiedy uda nam się zdobyć sadzonkę, wówczas musimy rozcieńczyć ją w 5 litrach wody. W ogródku pozbywamy się wierzchniej warstwy ziemi o powierzchni około 2 metrów kwadratowych. Zastępujemy ją mieszanką torfu, trocin i popiołu. Na nie wylewamy grzybnię.

Jak przyrządzić smardze?

Grzyby można z łatwością przemienić w smakowite danie. Mowa o jajecznicy ze smardzami. Na początku musimy podgotować grzyby. Następnie podsmażamy je na maśle razem z cebulą. Gdy już się zeszkli, dodajemy jajka.

Całość starannie mieszamy. Taki specjał z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym spośród smakoszy. Smardze dobrze nadadzą się także jako dodatek do omletu. Niedawno przedstawialiśmy przepis na to jajeczne danie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: OLX; Haps; Dziennik Wschodni

Następny artykuł