Smakosze.pl
gołąbki

Screen z filmu na kanale YouTube Monika Prezentuje

Co zrobić, żeby kapusta na gołąbki nie pękała? Dolej do wrzątku 1 produkt

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Przygotowanie kapusty do gołąbków jest dosyć czasochłonnym procesem. Tym bardziej frustruje fakt, że sparzone liście podczas zawijania w nie farszu zwyczajnie pękają. Na szczęście jest na to sprawdzona, a przy tym prosta recepta. Przed parzeniem do wrzątku dolej odrobinę octu.

Odpowiednie przygotowanie kapusty do gołąbków jest dla tej potrawy kluczowe. Poza dodatkiem octu warto pamiętać też o innych kwestiach. Cała główka wymaga odpowiednich działań przed wsadzeniem jej do garnka. Nie bez znaczenia jest również czas, przez który poszczególne liście trzymane są we wrzątku.

sałatka czeska

Zwykła jarzynowa to przeżytek. Czeska sałatka bije ją na głowę, a kosztuje grosze

CZYTAJ DALEJ

Co zrobić aby podczas zawijania gołąbków kapusta nie pękała?

Przyczyn pękania kapusty do gołąbków można wymienić kilka. Nieodpowiednie parzenie czy zbyt długie trzymanie liści we wrzątku to niektóre z nich. Przez kontakt z wrzącą wodą liście kapusty tracą również swoją jędrność. W łatwy sposób możemy temu zapobiec.

W zachowaniu odpowiedniej struktury liści pomoże nam popularny składnik. Mowa tutaj o occie, który możemy znaleźć niemal w każdej kuchni. Do garnka z wrząca wodą dolej ok. 150 ml i dopiero wtedy włóż do niego kapustę. Podczas przygotowania gołąbków różnicę w zawijaniu zauważysz od razu.

Aby kapusta pozostała elastyczna, gorąca woda powinna mieć do niej równomierny dostęp. Właśnie dlatego tak ważne jest usunięcie kapuścianego głąba przez parzeniem. W miejscu wycięcia powstaje wgłębienie, przez które wrzątek może swobodnie dotrzeć do liści od wewnątrz.

Równomiernie parzenie kapusty na gołąbki jest podwójnie ważne. Jednym z elementów, które najłatwiej ulegają uszkodzeniu podczas zwijania gołąbków jest twardy gruby nerw. Jeśli sparzamy kapustę jedynie z zewnątrz, ten nerw pozostaje sztywny od środka. W takim wypadku jego połamanie jest w zasadzie pewne.

Jak prawidłowo parzyć kapustę do gołąbków? Instrukcja krok po kroku

Kapustę do gołąbków oczyść z zewnętrznych brzydkich liści. Następnie starannie usuń z niej głąb. W odpowiednio dużym garnku nastaw wodę do gotowania w ilości takiej, aby niemal całkowicie przykrywała główkę kapusty. Do wody dodaj 2-3 łyżki soli.

Kiedy woda zacznie wrzeć, wlej do niej ok. 150 ml octu. Następnie do garnka włóż kapustę miejscem po głąbie ku górze. Poobracaj warzywem tak, aby wrzątek miał możliwość dostać się do jego wnętrza.

Garnek z kapustą przykryj i pozostaw na ogniu. Kiedy woda ponownie się zagotuje zdejmij pokrywkę. Za pomocą widelca ostrożnie obracaj warzywem czekając, aż pierwsze liście na gołąbki same zaczną się oddzielać od kapusty.

Oddzielone od kapusty liście wyławiaj z garnka i odkładaj na bok. Nie trzymaj ich we wrzątku zbyt długo, aby nie miały skłonności do późniejszego pękania. Warzywo gotuj do momentu uzyskania odpowiedniej ilości liści na gołąbki. Powinny być one zarazem miękkie i elastyczne, w sam raz do zawijania. Pyszne klasyczne gołąbki przygotujesz bez trudu dzięki tej recepturze. Siostra Anastazja do perfekcji dopracowała farsz do gołąbków na bazie ziemniaków.

Canva / CherriesJD

Canva / CherriesJD

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?

Porady

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Czytaj więcej >
banan

Porady

Dlaczego warto zjeść banana przed snem? Jest lepszy niż mleko

Czytaj więcej >
ryby dietetyk

Porady

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

Czytaj więcej >
pierogi

Porady

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

Czytaj więcej >
Kapusta na gołąbki będzie idealna

Porady

Koniec z parzeniem kapusty na gołąbki we wrzątku. Zmiękczysz ją nawet bez wody

Czytaj więcej >
Wątróbka od Strzelczyka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka nie pryskała przy smażeniu? Strzelczyk pokazał niezawodny trik

Czytaj więcej >