Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ciemniały? Mamy najlepsze sposoby
Wiecie, co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ciemniały? Mamy najlepsze sposoby na uniknięcie tego popularnego problemu. Jednym z nich jest dodanie do startych ziemniaków odrobiny kwaśnej śmietany. Jednak możecie wybrać też inne, skuteczne rozwiązania.
Placki ziemniaczane potrafią smakować naprawdę dobrze. Zwłaszcza jeśli wyjdą puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Czasem jednak nie jesteśmy zadowoleni z ich koloru. Wychodzą ciemne, szarawe i mało apetyczne. Dlatego dziś powiemy wam, co zrobić, by placki ziemniaczane nie ciemniały.
Jak uniknąć ciemnienia ziemniaczanych placków?
Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Wynika to z natury i składu ziemniaków. Zawierają enzym oksydazę polifenolową, która wchodząc w reakcję z powietrzem, powoduje ciemnienie ziemniaków. Z tego powodu ziemniaki zaczynają sinieć po obraniu, a jeszcze bardziej jest to widoczne po ich rozdrobnieniu. Powierzchnia kontaktu z powietrzem jest bowiem znacznie większa.
Szarawe ciasto ziemniaczane oznacza ciemniejsze placki, które nie są już tak samo apetyczne, jak te o żółtawej barwie. Warto przy okazji dodać, że zmiana barwy nie jest dla nas w żaden sposób szkodliwa. Co jednak zrobić, by zapobiec ściemnieniu startych ziemniaków i placków ziemniaczanych?
Niektórzy zalecają, by od razu po starciu ziemniaków posypać masę warstwą mąki. W ten sposób dostęp powietrza do ziemniaków zostanie ograniczony. Mąkę można potem usunąć i wyrzucić lub wmieszać w ciasto, jeśli nie dodaliśmy jej już w sam raz.
Dobrym pomysłem na jasne, kremowe placki ziemniaczane jest dodanie do ciasta odrobiny kwaśnej śmietany. Wystarczy 1-2 łyżki, by ograniczyć działanie enzymu znajdującego się w ziemniakach.
Do masy na placki ziemniaczane można też dodać kilka kropel soku z cytryny lub parę ziarenek kwasku cytrynowego. W kwaśnym środowisku enzym powodujący ciemnienie ziemniaków wykazuje wolniejsze działanie. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z tymi dodatkami, bo mogą być wyczuwalne w plackach.
Jak ograniczyć ciemnienie placków ziemniaczanych?
Im dłuższy jest kontakt obranych czy rozdrobnionych ziemniaków z powietrzem, tym efekt ich ciemnienia jest silniejszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest obieranie i ścieranie ziemniaków, tuż przed przyrządzeniem placków.
Jeśli jednak musicie wcześniej obrać ziemniaki, od razu włóżcie je do wody. Ona również ograniczy kontakt ziemniaków z powietrzem. Natomiast starte ziemniaki posypcie warstwą mąki, przykryjcie ściereczką i wstawcie do lodówki.
W naszym serwisie znajdziesz też dokładny przepis na placki ziemniaczane z żółtym serem, a także na placki ziemniaczane bez tłuszczu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Placki z cukinii i marchewki. Lepsze nawet od ziemniaczanych
Soczyste i sycące kotlety mielone z ryżem. Każdy będzie chciał dokładkę
Przepis na tradycyjne racuchy. Cały sekret tkwi w tłuszczu do smażenia
Źródło: przepisy, winiary