Smakosze.pl
Czy można dostać mandat za jedzenie w czasie jazdy?

Canva (Charnchai, Getty Images)

Czy można dostać mandat za jedzenie w czasie jazdy?

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Choć nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą, można dostać mandat za jedzenie w trakcie prowadzenia samochodu. Wysokość takiego mandatu może sięgać nawet 200 zł. Jednak nie wszyscy muszą się obawiać nałożenia takiej kary, ponieważ dotyczy on tylko wąskiej grupy kierowców.

Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu. W związku z pandemią koronawirusa częściej decydujemy się na odpoczynek w Polsce niż na zagraniczne wojaże. Tego typu wybory narzucają nam jednak wybranie najwygodniejszego dla nas środka transportu.

Zamiast latać samolotami, w te wakacje większość z nas będzie pokonywać parugodzinne czy nawet kilkunastogodzinne trasy w samochodzie. Przy dłuższej jeździe oczywistym jest więc to, że będziemy chcieli coś zjeść. Czy w związku z tym możemy spodziewać się przykrych konsekwencji?

Kto może dostać mandat za jedzenie w samochodzie?

Choć wydawać się to może dość absurdalne, kierowca rzeczywiście można dostać mandat za jedzenie w samochodzie. Jednak przepisy nie dotyczą wszystkich kierowców, lecz wąskiej, wybranej grupy.

Mandat za jedzenie podczas jazdy grozi więc przede wszystkim kierowcom zawodowym, którzy na co dzień zajmują się przewozem osób. Mogą dostać go więc przede wszystkim kierujący taksówkami, busami czy autobusami.

Kierujący samochodami osobowymi nie powinni więc obawiać się, że za jedzenie w trakcie jazdy, mogą zostać ukarani mandatem. Regulacje nie dotyczą bowiem prowadzących samochody osobowe.

Z art. 63 p. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że "kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki". 

Źródło: Canva (Artsanova, Getty Images)

Jaka jest wysokość mandatu za jedzenie w trakcie jazdy?

Mandat dla kierowcy za jedzenie w trakcie jazdy może wynieść nawet 200 zł. Taką karę może wyznaczyć funkcjonariusz, jeśli uzna, że spożywanie posiłku rozprasza uwagę kierującego i ogranicza jego koncentrację, a co więcej – może spowodować wykonanie manewru zagrażającego pasażerom.

W innych przypadkach kwota mandatu sięga zazwyczaj 50 zł. Co, ciekawe, jedzenie może narazić nas na inne mandaty – dostać je można również za grillowanie, a kara może sięgać nawet do 500 zł.

Jak uniknąć mandatu za jedzenie w samochodzie? Kierowca powinien zatrzymać pojazd i wtedy spożyć posiłek. Trzeba jednak zaznaczyć, że policjanci bardzo rzadko są skłonni karać na podstawie tych przepisów. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Motofakty

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >