Smakosze.pl
Kiedy najlepiej jeść owoce?

Canva (Alliance Images)

Kiedy najlepiej jeść owoce?

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

To kiedy jesz owoce, ma duże znaczenie dla Twojego organizmu. Choć wielu mogłoby się wydawać, że pora, w której spożywamy owoce, nie ma większego znaczenia, nic bardziej mylnego. Okazuje się, że owoce powinno się jeść rano, gdyż zjedzone za późno mogą zostać zmagazynowane w organizmie w postaci tłuszczu.

Kiedy najlepiej jeść owoce? To pytanie może zaskoczyć wiele osób. W końcu powszechnie wiadomo, że dostarczają one organizmowi wiele substancji odżywczych i wodę, więc można by pomyśleć, że powinno się wprowadzać je do diety jak najczęściej i jeść na równi z warzywami. Tak jednak nie jest. 

Czy owoce są zdrowe? 

Jedzenie owoców z pewnością może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Są one bowiem źródłem błonnika, witamin A, C oraz z grupy B. Zawierają też sporo potasu i polifenoli, które cechują się właściwościami przeciwutleniającymi.

Jednak są też źródłem cukrów prostych, przede wszystkim fruktozy, glukozy oraz sorbitolu. Co za tym idzie, po spożyciu owoców o wysokim Indeksie Glikemicznym poziom insuliny gwałtownie rośnie, by następnie równie szybko spaść.

Efektem tego jest nasilające się poczucie głodu, skłaniającego nas do podjadania, mogącego z kolei doprowadzić do otyłości. Dlatego też częściej powinniśmy wybierać owoce o niskim IG, takie jak jabłka czy śliwki, które trawione są wolniej, dzięki czemu mniej kalorii odkłada się w organizmie. 

Jak często jeść owoce?

Owoce i warzywa to podstawowy składnik naszej diety. Znajdują się na pierwszym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dietetycy radzą, by owoce i warzywa stanowiły połowę tego, co zjadamy każdego dnia. Jednak w odpowiednich proporcjach. 

Zaleceniem lekarzy jest spożywanie ich w proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Przy czym powinno się spożywać co najmniej jedną porcję owocu w ciągu dnia. Doradza się jedzenie ok. 400 g owoców w ciągu 24h.

Źródło: Pixabay/StockSnap

Kiedy najlepiej jeść owoce - rano czy wieczorem?

Owoce powinno się jeść przede wszystkim rano. Wtedy też dostarczają nam one energii, pobudzającej mózg do pracy i zwiększającej jego wydajność. Dlatego też najlepiej dodawać je do pierwszego lub drugiego śniadania. Jeśli zjesz owoce przed południem, dostarczona z nimi energia zostanie zużyta do popołudnia. 

Odradza się jedzenie surowych owoców między posiłkami, gdyż powoduje to wzrost łaknienia i zwiększa ryzyko podjadania. Osoby, które lubią jeść owoce na kolację, powinny wziąć pod uwagę fakt, że wieczorami nasz metabolizm spowalnia, więc dostarczone przed snem cukry proste nie zostaną zużyte, tylko zmagazynowane w tkance tłuszczowej.

Choć obecnie sezonowe owoce są dość drogie, to i tak warto wprowadzić je do swojej diety. Najlepiej jednak spożywać je z jogurtami, kefirami, twarożkami czy płatkami zbożowymi, co pozwala uniknąć szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Medicover, Poradnik Zdrowie, Żywienie ABCZdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika Mika

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >