Smakosze.pl
Kiełbasy na grillu

canva.com/Grzegorz Malec, Getty Images Signature

Czy powinno się nacinać kiełbasę na grilla?

27 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kiełbasa dla wielu Polaków jest koniecznością na ruszcie grilla - bez niej grillowanie nie jest w końcu tym samym. Większość nacina ją przed rozpoczęciem przyrządzania, co okazuje się być błędem. W innym wypadku może stać się zbyt sucha.

Kiełbasa smażona na grillu opalanym węglem smakuje wybornie - delikatnie dymny i wędzony aromat, soczyste mięso i delikatna faktura są za dobre, aby się powstrzymać przed ucztowaniem.

Najważniejszą zasadą grillujących, jest uprzednie nacięcie kiełbas tak, aby stworzyć paski lub szachownicę. Według nich smaży się ona wtedy znacznie lepiej. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy nacinanie kiełbasy na grilla jest konieczne?

Według portalu haps.pl nacinanie kiełbasy jest błędem w większości przypadków z jednego powodu. W trakcie jej produkcji mięso zawiera bardzo dużą ilość tłuszczu, aby wnętrze nie było suche po ugotowaniu.

Nacinanie ma skutkować wyciekaniem tego tłuszczu podczas podgrzewania, przez co finalny efekt wychodzi zbity, twardy i suchy jak wiór. A nikt w końcu nie chce jeść niesmacznego i przesuszonego mięsa.

Ogłoszenie GIS

GIS wycofuje zanieczyszczone wyroby rybne

CZYTAJ DALEJ

Mnóstwo grillujących weteranów może argumentować i tak pękającą skórką podczas grillowania, więc tłuszcz w takim przypadku i tak siłą rzeczy wycieknie. Jego ilość jest jednak znacznie mniejsza, ponieważ powierzchnia pęknięcia jest znacznie mniejsza od nacięć.

Wyjątki od reguły

Niekiedy jednak podcinanie może mieć korzystny wpływ na smak i jakość mięsa. Gdy kupujemy bardzo dobrej jakości kiełbasę, w której jest wyjątkowo dużo tłuszczu, wytopienie się jego części może pomóc uzyskać dobry smak.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Warto także pamiętać, że gotowane jedzenie ma spełniać wymagania najbliższych i samego kucharza, jeżeli ktoś więc woli zajadać się dobrze wysmażoną kiełbasą, nie należy zmieniać jego preferencji na siłę.

Kiełbasa na grillu

Źródło: Kaboompics .com, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >