Smakosze.pl
Restauracje otwarte szybciej?

Canva.com / zorandimzr

Czy restauracje zostaną otworzone wcześniej niż planowano?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że restauracje zmagają się z ogromnymi problemami. Brak możliwości przyjmowania klientów znacząco wpłynęły na dochody lokali gastronomicznych. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami restauracje mają zostać częściowo otwarte 15 maja. Rzecznik MŚP ma bardziej odważną propozycję.

Restauracje już za kilka dni będą mogły gościć klientów na świeżym powietrzu. Nawet takie rozwiązanie z pewnością uraduje smakoszy, którzy od dawna chcieli zjeść posiłek poza domem. Niespodziewanie głos zabrał Rzecznik MŚP. Czy restauracje zostaną w pełni otwarte wcześniej?

Rzecznik MŚP chce wcześniej otworzyć restauracje

Bez wątpienia restauracje zmagają się z niezwykle ciężką sytuacją. Od października lokale gastronomiczne nie mogą przyjmować klientów w swoich progach. Posiłki sprzedawane są wyłącznie na wynos i z dostawą. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że branża wystosowała apel do rządzących

Jakiś czas temu rząd ogłosił, że restauracje zostaną częściowo otwarte. Chodzi o możliwość przyjmowania gości w ogródkach. Nie obyło się bez limitu osób, jednak takie informacje z pewnością można uznać za zapowiedź kolejnych zmian.

Zgodnie z rządowym harmonogramem restauracje będą mogły gościć klientów wewnątrz lokali dopiero 29 maja. Wówczas obłożenie może wynosić 50%. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce, by odmrażanie gospodarki nastąpiło szybciej. Dotyczy to także branży gastronomicznej.

Adam Abramowicz sugeruje, że restauracje powinny móc gościć swoich klientów wewnątrz lokali od 15 maja. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował pismo do premiera, w którym uzasadnił swoje stanowisko.

(Canva / rachelclairephotos)

Dlaczego zdaniem rzecznika restauracje powinny zostać otwarte szybciej?

Restauracje mogłyby wiele zyskać, gdyby pozwolono na otwarcie lokali wcześniej. Przede wszystkim pozytywnie wpłynęłoby to na ich dochody. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w swoim piśmie wskazał istotny problem.

W przypadku zaś branż, planowanych do otwarcia od 15 maja – należy znieść wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu. Wielu restauratorów nie jest bowiem w stanie obsługiwać klientów na zewnątrz z powodu braku ogródków — napisał Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do premiera.

Rzecznik wskazał także, że aktualna sytuacja epidemiologiczna sprzyja szybszemu odmrażaniu gospodarki. Adam Abramowicz dodał, iż nie ma racjonalnego uzasadnienia dla pełnego otwierania niektórych branż dopiero 29 maja.

Na razie nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwanie na to aż rząd odniesie się do wniosku Rzecznika MŚP. Kto wie, może restauracje faktycznie zostaną otwarte wcześniej. Warto zwrócić uwagę także na niespodziewany problem branży gastronomicznej.

(Twitter / @RzecznikMSP)

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Radio ZET; rzecznikmsp.gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >
Kelnerka uratowała dziecko

Restauracje

Bohaterskie zachowanie kelnerki w restauracji

Czytaj więcej >

Restauracje

Szef kuchni trafił na wyjątkowego homara

Czytaj więcej >

Restauracje

Niezwykła sytuacja w restauracji

Czytaj więcej >