Smakosze.pl
Restauracje otwarte szybciej?

Canva.com / zorandimzr

Czy restauracje zostaną otworzone wcześniej niż planowano?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że restauracje zmagają się z ogromnymi problemami. Brak możliwości przyjmowania klientów znacząco wpłynęły na dochody lokali gastronomicznych. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami restauracje mają zostać częściowo otwarte 15 maja. Rzecznik MŚP ma bardziej odważną propozycję.

Restauracje już za kilka dni będą mogły gościć klientów na świeżym powietrzu. Nawet takie rozwiązanie z pewnością uraduje smakoszy, którzy od dawna chcieli zjeść posiłek poza domem. Niespodziewanie głos zabrał Rzecznik MŚP. Czy restauracje zostaną w pełni otwarte wcześniej?

Rzecznik MŚP chce wcześniej otworzyć restauracje

Bez wątpienia restauracje zmagają się z niezwykle ciężką sytuacją. Od października lokale gastronomiczne nie mogą przyjmować klientów w swoich progach. Posiłki sprzedawane są wyłącznie na wynos i z dostawą. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że branża wystosowała apel do rządzących

Jakiś czas temu rząd ogłosił, że restauracje zostaną częściowo otwarte. Chodzi o możliwość przyjmowania gości w ogródkach. Nie obyło się bez limitu osób, jednak takie informacje z pewnością można uznać za zapowiedź kolejnych zmian.

Zgodnie z rządowym harmonogramem restauracje będą mogły gościć klientów wewnątrz lokali dopiero 29 maja. Wówczas obłożenie może wynosić 50%. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce, by odmrażanie gospodarki nastąpiło szybciej. Dotyczy to także branży gastronomicznej.

Adam Abramowicz sugeruje, że restauracje powinny móc gościć swoich klientów wewnątrz lokali od 15 maja. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował pismo do premiera, w którym uzasadnił swoje stanowisko.

(Canva / rachelclairephotos)

Dlaczego zdaniem rzecznika restauracje powinny zostać otwarte szybciej?

Restauracje mogłyby wiele zyskać, gdyby pozwolono na otwarcie lokali wcześniej. Przede wszystkim pozytywnie wpłynęłoby to na ich dochody. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w swoim piśmie wskazał istotny problem.

W przypadku zaś branż, planowanych do otwarcia od 15 maja – należy znieść wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu. Wielu restauratorów nie jest bowiem w stanie obsługiwać klientów na zewnątrz z powodu braku ogródków — napisał Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do premiera.

Rzecznik wskazał także, że aktualna sytuacja epidemiologiczna sprzyja szybszemu odmrażaniu gospodarki. Adam Abramowicz dodał, iż nie ma racjonalnego uzasadnienia dla pełnego otwierania niektórych branż dopiero 29 maja.

Na razie nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwanie na to aż rząd odniesie się do wniosku Rzecznika MŚP. Kto wie, może restauracje faktycznie zostaną otwarte wcześniej. Warto zwrócić uwagę także na niespodziewany problem branży gastronomicznej.

(Twitter / @RzecznikMSP)

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Radio ZET; rzecznikmsp.gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Pączki Kamila Kosowskiego

Restauracje

Pączki od Kamila Kosowskiego

Czytaj więcej >
Kiedy branża gastronomiczna zostanie otwarta?

Restauracje

Kiedy nastąpi otwarcie gastronomii?

Czytaj więcej >
Restauracje nadal zamknięte

Restauracje

Kiedy otworzą ogródki i restauracje?

Czytaj więcej >
Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Restauracje

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

Czytaj więcej >
Ceny w restauracjach są bardzo wysokie

Restauracje

Bardzo wysokie ceny w polskich restauracjach

Czytaj więcej >