Smakosze.pl
Grzyby shiitake

canva/Matthew Gibson

Które grzyby są najzdrowsze?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby są bardzo uwielbianym przez Polaków produktem spożywczym - kochamy jeść je w najróżniejszych daniach, postaciach i porach roku. Które z nich są jednak najzdrowsze? Okazuje się, że za takowy uznawane są japońskie grzyby shiitake

Grzyby cenione są głównie za charakterystyczny i doskonały smak umami, którego nigdzie indziej w takim wydaniu nie jesteśmy w stanie znaleźć. Pomimo popularnego mitu, jakoby grzyby były dla nas bezwartościowe, prawda jest zaskakująca i zupełnie inna. 

Mało kto bowiem wie, że posiadają liczne właściwości lecznicze, a niektóre z nich są znane od tysięcy lat - jako lekarstwa stosowane były przez mieszkańców antycznych królestw. Poniżej zdradzamy które z nich mają najcenniejsze prozdrowotne działanie. 

Jakie grzyby są najzdrowsze?

Bez wątpienia największym faworytem są grzyby shiitake z Japonii - ciężko w końcu pokonać konkurenta, który ogłoszony został najzdrowszym na świecie. Znane są, chociażby ze zdolności do zapobiegania rozmnażania się wirusa HIV w tkankach nosiciela. 

Pozytywnie wpływają na walkę z chorobami nowotworowymi, dolegliwościami układu krwionośnego, kamicy woreczka żółciowego oraz chociażby wrzodach żołądka. Najwięcej dobrego zawierają świeże grzyby, których zdobycie w Polsce nie jest wcale proste. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Grzyby polyporus

Ten gatunek rośnie w polskich lasach, więc grzybiarze mają znacznie łatwiejszą pracę w jego zdobyciu. Polyporus zawiera biotynę, wpływającą na wiele procesów w organizmie człowieka oraz ergosterol, czyli prowitaminę D2, która bez niego nie może powstać. 

Grzyby te, inaczej nazywane żagwią wielogłową, pozytywnie działają także na takie problemy, jak bóle głowy, silne obrzęki, nudności czy odwodnienie. W tradycyjnej medycynie Chińskiej stosowany jest jako specyfik medyczny od ponad 1000 lat. 

Grzyby reishi

Jedną z najlepszych zalet regularnego stosowania tego typu grzybów jest wzmocnienie odporności oraz wspomaganie terapii w walce z rakiem we wczesnych stadiach choroby.  Doskonale sprawdzają się także jako wzmocnienie nerek czy łagodzeniem duszności.

Grzyb reishi. Źródło: James Mahan, Getty Images Pro

Specjaliści od leczenia problemów zdrowotnych grzybami twierdzą, że reishi sprawdzają się w poprawie kondycji psychicznej, działaniu wątroby, a także wzmacniają strukturę włosów, zapobiegając wypadaniu. Jeśli więc chcesz sięgnąć po skuteczne w poprawianiu zdrowia grzyby, powyższe gatunki mogą okazać się najlepsze. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Natur Sklep, Szlachetne Zdrowie, Na Temat

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >