Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-26T175500.304

patanasak, Getty Images Pro

Czy w polskich miejscowościach może zabraknąć wody w kranie?

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ostatnie ciepłe dni sprawiły, że w wielu regionach Polski zaczęło brakować wody. Z początku niektóre gminy jedynie prosiły o zmniejszenie jej użycia. Obecnie za zbędne używanie wody grozi nawet pięcioma tys. zł mandatu.

Wydawać by się mogło, że ciągła dostępność wody w kranach czy sklepach powoduje, że nie istnieje zagrożenie jej niedoborów. Jak pokazują ostatnie dni, możemy się niestety nieprzyjemnie zaskoczyć.

Upały, jakie pojawiły się niedawno nad Polską, sprawiły, że zasoby wody nieubłaganie kurczą się. Wraz ze zmianami, jakie zachodzą na terenie niektórych regionów Polski, takie sytuacje staną się coraz powszechniejsze.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Letnie problemy z wodą

Jak można przeczytać na portalu wideo.wp.pl, aż ponad sto gmin w Polsce ma problem z kurczącymi się zasobami wody. Z tego powodu Wiele z nich zdecydowało się zaostrzyć swoje prośby.

Wcześniejsze rozwiązania nie sprawdzały się, więc gminy wprowadziły zakaz podlewania ogródków czy mycia samochodów. Za zignorowanie zarządzenia, grozi nawet pięć tysięcy złotych mandatu.

Projekt bez tytułu - 2021-06-26T170905.525

Fundacja Biedronka wspiera starsze osoby kwotą 150 zł na zakupy

CZYTAJ DALEJ

Nic nie wskazuje na to, żeby było lepiej

W rozmowie z wideo.wp.pl Anna Jastrzębska z Wód Polskich zauważyła, że Polska stepowieje i ilości dostępnej w kraju wody nie poprawią nawet potężne ulewy i towarzyszące im burze.

- Woda spływa do rzeki i w tej rzece na chwilę jest jej więcej, ale dosłownie po dwóch czy trzech dniach znowu stan wody spadnie do tego sprzed opadów - wyjaśnił wideo.wp.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB, ekspert z zakresu hydrologii

W Wielkopolsce problemem jest sieć wodociągowa

W niektórych miejscowościach w tym województwie stacja uzdatniania wody nie była zmodernizowana od 30 lat - po tak długim czasie wiele z jej systemów z pewnością nie działa równie wydajnie co dawniej.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia, po których zmarło niemowlę w niemieckim szpitalu. Ten tekst poświęcony został doskonałej recepturze na zapiekanego w serowo-śmietanowym sosie kalafiora.

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń, dzięki którym zużycie wody może się zmniejszyć. Jeśli ktoś musi już podlewać, warto, aby robić to późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy mniej ludzi korzysta z sieci.

Projekt bez tytułu - 2021-06-26T183406.643

Źródło: sonsam, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gloswielkopolski.pl; wideo.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >