Smakosze.pl
Smażone potrawy mogą nam zaszkodzić

Canva / arfo

Jedzenie, które lepiej ograniczyć w codziennej diecie

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smażone potrawy często goszczą na polskich stołach. Smakosze regularnie zajadają frykasy takie jak kotlety mielone. Niestety mogą one w negatywny sposób odbić się na naszym zdrowiu. Oprócz nadwagi grożą nam wrzody, nadkwasota oraz niestrawność.

Nie da się ukryć, że smażone potrawy wiodą prym w naszej rodzimej kuchni. Nie od dziś wiadomo, że nie należą one do najzdrowszych smakołyków. Okazuje się, że częste sięganie po takie specjały nie jest najlepszym pomysłem.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Smażone potrawy przyczyniają się do przykrych konsekwencji zdrowotnych

Bez wątpienia smażone potrawy są uwielbiane przez liczne grono smakoszy. Wystarczy spojrzeć na popularność różnego rodzaju kotletów. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego obiadu bez tego typu frykasów.

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, czego lepiej nie pijać zaraz po przebudzeniu. Dziś pod lupę weźmiemy smażone jedzenie. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że może ono sprzyjać nadwadze, ponieważ tłuste posiłki dostarczają ogromną ilość kalorii. Problemów jest jednak znacznie więcej.

Smażone jedzenie jest ciężkostrawne. W związku z tym nietrudno nabawić się od niego problemów natury gastrycznej. Niestrawność może objawiać się bólami brzucha i jelit. Niewykluczone są również zgagi oraz nadkwasota.

Wycofują skażoną kaszę

Gis wycofuje kaszę skażoną pozostałościami pestycydu

CZYTAJ DALEJ

Nadmiar smażonego jedzenia w codziennej diecie może zaowocować wrzodami. Zwiększone jest także prawdopodobieństwo wystąpienia choroby refluksowej przełyku. Dlaczego smażenie jest aż tak szkodliwe?

Smażone jedzenie nie jest najlepszym wyborem

Lekarze regularnie ostrzegają przed nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi. Z pewnością można do nich zaliczyć nadmierne jedzenie smażonego jedzenia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tłuszcz podczas obróbki termicznej przekształca niektóre związki tak, że stają się o wiele bardziej szkodliwe.

Część z owych związków zmienia się w wolne rodniki, które uszkadzają komórki, a tym samym mogą przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Jednak smażenie ma jeszcze jedną poważną wadę.

Smażone jedzenie

Smażone jedzenie

Canva / magnola

Podczas smażenia produkty pożywcze tracą cenne składniki odżywcze, które źle znoszą obróbkę termiczną. Mowa między innymi o witaminach A, D, E oraz K. Warto nadmienić, że smażone jedzenie często nasiąka tłuszczem, który znacząco podnosi jego kaloryczność.

Sięganie od czasu do czasu po smażone jedzenie nie powinno nam zaszkodzić. Najważniejszy jest umiar. Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie ze smażonych specjałów. Każdy smakosz powinien wiedzieć, na jakim tłuszczu najlepiej przyrządzać potrawy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wylecz.to

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >