Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy warto jeść pieczywo z głęboko mrożonego ciasta? Dietetyk rozwiał wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 20.03.2023 17:11

Czy warto jeść pieczywo z głęboko mrożonego ciasta? Dietetyk rozwiał wątpliwości

mrożone pieczywo z makretów
Marek BAZAK/East News, screen z filmu pochodzi z kanału Michał Wrzosek na YouTube

Znany dietetyk wziął pod lupę pieczywo z popularnych marketów, które przygotowywane jest zwykle z głęboko mrożonego ciasta. Okazuje się, że takie pieczywo nie różni się wartością odżywczą od pieczywa z piekarni. Zawsze jednak powinniśmy sprawdzić etykietę i wybrać chleb, który ma najkrótszy skład.

Pieczywo z ciasta głęboko mrożonego jest w każdym markecie

Pieczywo z ciasta mrożonego spotkamy najczęściej w dużych marketach, między innymi w Lidlu, czy Biedronce. Wiele osób unika takich chlebów i bułek jak ognia, ponieważ uważają, że produkty te są mniej zdrowe, niż pieczywo z piekarni.

Michał Wrzosek, który jest dietetykiem klinicznym, postanowił raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Okazuje się, że największy wpływ na wartości odżywcze pieczywa ma mąka, a nie sposób przygotowania chleba. 

Dietetyk radził również, aby wybierać pieczywo z jak najkrótszym składem. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest zdrowe i smaczne. Materiał i zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Michał Wrzosek na YouTube.

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować

Czy warto jeść pieczywo z głęboko mrożonego ciasta?

Pieczywo w Lidlu czy Biedronce robione jest głównie z głęboko mrożonego ciasta. Oznacza to, że wstępnie upieczony chleb i bułki są głęboko mrożone, a na miejscu już tylko odpiekane. Wiele osób unika takiego pieczywa.

Dietetyk wyjaśnił, że mrożenie ciasta nie ma wpływu na jego wartość odżywczą. Wrzosek powiedział również, że takie pieczywo możemy spokojnie jeść, ponieważ nie zawiera żadnych spulchniaczy i konserwantów. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania pieczywa?

To nie mrożenie, a skład ciasta wpływają na jego kaloryczność i wartości odżywcze. Wybierajmy pieczywo z mąki pełnoziarnistej, żytniej lub graham. Zawsze zwracajmy uwagę na etykietę lub pytajmy o skład.

Zasada jest prosta - im krótszy skład, tym lepszy chleb lub bułka. Zrezygnujmy z pieczywa jasnego, które wypiekane jest z wysoko oczyszczonej mąki pszennej. Takie pieczywo nie zawiera zbyt dużo cennych składników. Jest ubogie w błonnik i witaminy z grupy B. 

Wrzosek polecił 5 produktów z Biedronki. Produkty te mają prosty skład. Co jest zdrowsze, masło, czy margaryna? Dietetyk rozwiał wszelkie wątpliwości.