Smakosze.pl
Zakaz handlu dalej obowiązuje?

skyjo, Getty Images

Czy zrobimy zakupy spożywcze w każdą niedzielę?

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce już od 2018 roku, przez co w większość niedziel sklepy są zamknięte. Dzisiaj, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest niedziela handlowa, dlatego klienci mogą spokojnie zrobić zakupy przed świętami. Co ciekawe, wiele skl

Zakaz handlu został wprowadzony z myślą o rodzinach - według rządzących, ludzie będą mieli dzięki temu więcej czasu na spędzanie go ze swoimi najbliższymi. Niestety, jak pokazują liczne petycje i postulaty organizacji zajmujących się handlem, zakaz ten nie podoba się przedsiębiorcom.

W tym roku jest tylko 7 niedziel handlowych - dzień dzisiejszy, 28 marca, jest jedną z tych niedziel. Wiele sklepów korzysta z tej możliwości i zdecydowano, że część z nich będzie pracować nawet całodobowo. Rząd chce dać w ten sposób Polakom możliwość zrobienia dużych zakupów przed świętami Wielkanocy, które będą już za tydzień. Nie ogłoszono jednak żadnych planów zniesienia tego zakazu. 

Zakaz handlu ciągle obowiązuje

Trzeci lockdown sprawia, że branża handlowa kolejny raz staje przed trudnym zadaniem. Mniejsza ilość klientów oznacza liczne straty finansowe, z kolei niedzielny zakaz handlu sprawia, że ruch może zostać rozłożony jednie na 6 dni w tygodniu, przez co kolejki i tłumy są większe.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji postuluje, aby sklepy w czasie pandemii były otwarte w każdą niedzielę, a także 3 miesiące po zakończeniu transmisji koronawirusa.  Organizacja wskazuje, że polscy handlowcy przechodzą obecnie kryzys związany z pandemią i obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd. 

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwróciła się do rządu z apelem o utrzymanie handlowej niedzieli 28 marca br. (niedziela handlowa przed Świętami Wielkiej Nocy), także w regionach objętych lockdownem. Branża apeluje też o zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas pandemii - informuje w komunikacie prezes POHiD Renata Juszkiewicz. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Co dałoby zniesienie zakazu handlu?

Według Juszkiewicz, taka decyzja przełożyłaby się na znaczną poprawę kondycji sprzedawców. Natężenie ruchu, które obecnie skumulowane jest w piątek i sobotę, znacznie obniżyłoby się, a handlowcy mogliby odrobić duże straty, które ponieśli przez cały rok pandemii.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji twierdzi także, że czasowe odwołanie zakazu handlu mogłoby zmniejszyć marnowanie żywności - obecnie sklepy kumulują w soboty i piątki dużą ilość towarów, które nie są sprzedawane, przez co często lądują na śmietnikach. 

Były premier prof. Marek Belka w Radiozet powiedział, że nie widzi żadnych powodów, aby sklepy nie pracowały w niedzielę. Według niego plan Platformy Obywatelskiej, który polega na przywróceniu handlowych niedziel z zagwarantowaniem pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu, mógłby się udać. A jakiego zdania jesteś ty? Daj nam znać w komentarzach na naszym Facebooku. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznes.radiozet.pl; businessinsider.com; superbiz.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym różni się dżem od konfitury?

Czytaj więcej >
Grzyby

Produkty

Skażone grzyby w Niemczech

Czytaj więcej >

Produkty

Nowy pomysł inicjatora zakazu handlu w niedzielę

Czytaj więcej >
śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >