Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach?
Adam Moskal
Adam Moskal 27.03.2021 01:00

Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach?

Godziny dla seniorów
CreativeNature_nl, Getty Images Pro

Godziny dla seniorów pojawiły się na samym początku pandemii - w trosce o zdrowie i życie najstarszych obywateli, udostępniono im dwugodzinne okienko, podczas którego sklepy były otwarte jedynie dla ludzi powyżej określonego wieku. Obecnie atakująca 3 fala pandemii sprawia, że konsumenci obawiają się ich powrotu. 

Ostatnie godziny seniorów obowiązywały od 10 października 2020 do 1 lutego 2021. Przez ten czas wielu przedsiębiorców wskazywało na problemy, jakie nakaz ten wywołuje. Według nich sklepy w czasie specjalnych godzin świeciły pustkami, a obroty były znacznie mniejsze. 

Godziny dla seniorów nie wracają

Niedawno premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali Polaków o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Mimo zaostrzenia przepisów nie zdecydowano się na powrót godzin dla seniorów, które towarzyszyły nam podczas ostatnich lockdownów.

Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Dziś zarejestrowaliśmy największy wzrost zachorowań. Mamy zajęte ponad 75 proc. łóżek i 75 proc. łózek respiratorowych. Zbliżamy się do wydolności służby zdrowia. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza - powiedział premier Mateusz Morawiecki 25 marca.

Co ciekawe, w temacie godzin dla seniorów prowadzone były dyskusje praktycznie do samego ogłoszenia nowych obostrzeń. Rządzący nie mogli zdecydować się co będzie według nich korzystniejsze dla Polaków oraz gospodarki kraju. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak ugotować flaczki, aby nie było czuć z nich nieprzyjemnego zapachu. W tym tekście z kolei prezentujemy listę produktów, których pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do kuchennego zlewu.

Zasada działania godzin dla seniorów

Podczas drugiego lockdownu każdy senior powyżej 60 roku życia, mógł bez problemów skorzystać ze sklepów w godzinach od 10:00 do 12:00. Każdy poniżej 60 roku (podczas pierwszego lockdownu poniżej 65 roku) nie mógł zrobić zakupów w tym czasie. 

Klienci, którzy mimo to decydowali się ignorować przepisy, ryzykowali poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi nakładanymi przez sanepid. Dlatego też mnóstwo przedsiębiorców narzekało na takie rozwiązanie. Seniorzy w dużej mierze z niego nie korzystali, przez co w sklepach często nikogo nie było.

Pamiętajcie, aby ciągle przestrzegać zasad BHP, takich jak częste dezynfekowanie lub mycie dłoni, a także noszenie maseczek. Takie działania zmniejszają pandemię, a także restrykcje, jakie są przez nią wprowadzane. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznes.wprost.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Lidl Biedronka