Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Eksperci biją na alarm. Przez ten drobiazg smażona ryba kompletnie traci smak

Eksperci biją na alarm. Przez ten drobiazg smażona ryba kompletnie traci smak

Smażona ryba
canva/Dan Talicta

Smażenie ryby może wydawać się banalne. Jednak niewłaściwe użycie soli sprawi, że mięso wyjdzie suche i niesmaczne. Jest też duża szansa, że po prostu się rozpadnie, nim przełożymy je na talerz. Wiemy jak uniknąć kulinarnej wpadki.

Solenie kluczowe przy smażeniu ryby

Doprawianie ryby jest konieczne. Nie będzie my was więc namawiać do rezygnacji z dodawania soli. Jednak moment, w którym jej używamy, jest kluczowy i wpływa na efekt, jaki uzyskamy.

Ryby solić należy dopiero przed położeniem jej na patelni. Jeśli wcześniej przyprawimy mięso, uwolni się z niego woda, a smażenie jeszcze dodatkowo je wysuszy. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?

Ryba smażona na patelni.jpg
canva/kalhh, Pixabay
Lewandowska nie dodaje jabłka do barszczu czerwonego. Stawia na owoce, których nikt nie bierze pod uwagę

Smażenie ryby nie może być długie

W przeciwieństwie do wieprzowiny czy mięsa wołowego ryba jest bardzo delikatna. Jeśli położymy ją na patelnię i postawimy na zbyt długi czas, nie tylko się rozpadnie, le też utraci smak.

Dlaczego? Bo znów uwolni się z niej zbyt dużo płynów. Smażenie ryby powinno być zatem krótkie. Wystarczą 3-4 minuty z każdej strony. Panierowany rarytas przyrządzamy około minuty dłużej. Ale panierka nie zawsze jest dobry m wyborem.

Kiedy zrezygnować z panierowania ryby?

Krok obtaczania mięsa w dodatkach warto pominąć, gdy przyrządzamy tłuste gatunki. W przypadku ryby dość chudej, warstwa z mąki, jajka i bułki tartej może akurat być pomocna w utrzymaniu soczystości.

Nawet panierka jednak nie pomoże, gdy rybę położymy na zbyt chłodnym oleju. Mięso przywrze wtedy do naczynia, a otoczka nasiąknie tłuszczem stanie się mało apetyczna. Nawet wyszukane dodatki nie uratują posiłku.

Co podawać do smażonej ryby?

Kiedy uda nam się opanować sztukę smażenia ryby, warto poznać jeszcze najsmaczniejsze dodatki do tego rodzaju mięsa. Choć wydawać by się mogło, że to kwestia gustu, niektóre surówki pasują lepiej niż inne.

Postawcie na rarytas z kapusty kiszonej, a każdy będzie zachwycony. Dobrym pomysłem jest też podanie kimchi, czyli kiszonej kapusty pekińskiej na ostro. Wzorem Brytyjczyków warto też przygotować frytki

Smażona ryba z frytkami.jpg
canva/frederique wacquier