Smakosze.pl
Saturator

Grupa My dzieci PRL-u na portalu facebook.com

Historia klasycznego saturatora z czasów PRL

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Saturator można było znaleźć na rogu każdej ruchliwej ulicy - dzięki niemu Polacy mogli zaspokoić pragnienie bez konieczności wizyty w sklepie. Okazuje się, że urządzenie to dzisiaj można sprzedać za niemałą sumę. Za najlepiej zachowane okazy, można dosta

W czasach PRL dostęp do gazowanych napojów był mocno utrudniony - dlatego mieszkańcy ówczesnej Polski korzystali z saturatorów, które pozwalały łatwo i szybko nagazować wodę. Przed stoiskami latem zawsze ustawiały się ogromne kolejki, aby móc zaspokoić swoje pragnienie. 

Historia saturatorów sięga początkom komunizmu, kiedy coca-cola uznana była za napój imperialistów, więc przez dłuższy czas nie była u nas dostępna, poza niewielkimi wyjątkami jak sklepy Pewex. Z tego powodu krajanie rozmiłowali się w wodzie sodowej. 

Saturatory biły rekordy popularności

Niebieski wózek na kółkach pod kolorowym parasolem i sprzedawca ubrany w biały kitel - taki widok przyciągał tłumy chętnych do ugaszenia pragnienia. Do wyboru była woda sodowa czysta, lub z dodatkiem soku owocowego. Gazowany sok kosztował złotówkę, a zwykła gazowana woda kosztowała 50 groszy.

W latach 90. XX. wieku saturatory odeszły w niepamięć. Nasz kraj otworzył się wtedy na rynek zachodni, przez co sklepy zalane zostały produktami takimi jak jeansy i coca-cola. Mimo to urządzenia te ponownie wracają do łask, ponieważ internauci potrafią zapłacić za nie niemałe pieniądze. 

Jeden saturator można sprzedać za 1500 złotych

Każdy, kto do dzisiaj trzyma w swoim garażu czy komórce stary saturator dziadka lub ojca, może uważać się za szczęściarza. Okazuje się bowiem, że niektórzy internauci są w stanie kupić je nawet za 1500 złotych. Oczywiście saturator musi być nieźle zachowany i funkcjonujący, lecz zasada jego działania jest tak prosta, że istnieje małe prawdopodobieństwo, jakoby coś miało się w nim popsuć. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak ugotować flaczki, aby nie było czuć z nich nieprzyjemnego zapachu. W tym tekście z kolei prezentujemy listę produktów, których pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do kuchennego zlewu.

Źródło: wikimedia.org/ Mrs. Misztalska, CC 3.0

Poza ulicznymi saturatorami, popularne były także syfony, których mała wielkość i wielokrotność użytku sprawiały, że często można było znaleźć je w domach. Wystarczy wkręcić w nie nabój z CO2 oraz wlać wodę do dzbanka, a po kilku sekundach można było cieszyć się orzeźwiającym smakiem. 

Jak radzono sobie bez saturatora?

W sklepach półki niekiedy uginały się pod ciężarem szklanych butelek, które zawierały gazowane napoje o smaku cytrynowym, mandarynkowym oraz pomarańczowym. Choć często je kupowano, miały jeden ogromny minus - zazwyczaj sprzedawane były ciepłe.

W lokalach gastronomicznych można było nabyć tak zwany napój firmowy - składający się z niegazowanej wody oraz soku owocowego. Ogromną zaletą tego napoju był sposób, w jaki go sprzedawano. Dostępny był ze specjalnych maszyn z przezroczystym kloszem, które przy okazji go chłodziły. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dziennikwschodni.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Czytaj więcej >
Łazanki z kiszoną kapustą

Produkty

Kultowe łazanki z kiszoną kapustą

Czytaj więcej >