Truskawki drogie jak nigdy
Canva.com / Natasha Breen

Ile kosztują polskie truskawki?

Truskawki są jednym z najpopularniejszych owoców. Sezon na nie już się rozpoczął. Wielu smakoszy planuje kupować polskie truskawki. Cena może ich mocno zaskoczyć. Tak drogo jeszcze nie było. Niektórzy będą przecierać oczy ze zdumienia.

Smakowite truskawki charakteryzują się wyśmienitym smakiem, który niejednokrotnie przyprawiał wielbicieli kulinariów o szybsze bicie serca. W sklepach można już dostać truskawki szklarniowe. Niestety, za polski produkt przyjdzie nam sporo zapłacić.

Truskawki drogie jak nigdy

Bez wątpienia truskawki należą do grona uwielbianych owoców. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy pałaszują je z miłą chęcią. Niedawno wyjaśnialiśmy, jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych.

Okazuje się, że swojskie truskawki możemy rozpoznać także po ich cenie. W tym roku za kilogram owoców można zapłacić nawet 50 złotych. Właśnie takiej kwoty możemy spodziewać się podczas wizyty na straganie.

Nawet truskawki kupowane hurtowo są bardzo drogie. Kilogram smakołyków kosztuje wówczas aż 30 złotych. Warto zauważyć, że w poprzednich latach na początku sezonu ich wartość wahała się między 18 a 25 złotymi.

Przepis na placki ziemniaczane bez użycia tarkiPrzepis na placki ziemniaczane bez użycia tarkiCzytaj dalej

Nie da się ukryć, że truskawki w tym sezonie są znacznie droższe. Winę za taki stan rzeczy ponosi kilka czynników, które znacząco wpłynęły na uprawy przepysznych owoców. Warto wiedzieć co sprawiło, że truskawki tak podrożały.

Truskawki z polskich upraw

(Canva / jihlav)

Dlaczego truskawki tyle kosztują?

Truskawki są wrażliwe na warunki zewnętrzne. Dosyć chłodny kwiecień sprawił, że owoce trzeba było lepiej zabezpieczyć. Przekłada się to na wyższe koszty uprawy. Oczywiście odbija się to na cenie truskawek.

Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia — powiedział plantator z Mazowsza Jacek Wysocki, przytaczany przez portal WP.

Na plantacjach negatywnie odbiła się również sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym. Mniej rąk do pracy sprawiło, że uprawy zostały mocno zapuszczone. Niewykluczone, że zbiory truskawek będą niewystarczające i ich po prostu zabraknie.

Dodatkowo truskawki są niszczone przez owady, które przywędrowały do Polski z innych rejonów świata. Nie można zapomnieć także o chorobach, które je dotykają. Z pewnością takie warunki nie sprzyjają obfitym zbiorom.

Aktualnie na straganach i w sklepach można dostać truskawki szklarniowe. W supermarketach Lidl są one trochę tańsze. Za 250 g zapłacimy tylko 6,99 zł. Możemy również pokusić się o własną uprawę. Ostatnio wspominaliśmy jak ją przygotować.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: WP Wiadomości, Wiadomości Handlowe

Następny artykuł