Smakosze.pl
truskawki

canva/DianaDomin

Ile kosztują truskawki w 2022? Cena zaskoczy wszystkich smakoszy

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Na straganach już pojawiły się pierwsze truskawki z polskich upraw. Sprawdźcie, ile kosztują truskawki w 2022. Cena z pewnością zaskoczy wszystkich smakoszy, bo nikt nie spodziewał się tak niskich cen tych owoców. Jest więc szansa, że konsumenci będą się mogli wreszcie nimi nasycić.

Od jesieni ubiegłego roku spotykamy się z nieustającymi podwyżkami. Rosnące ceny energii, gazu i paliw wywołały falę podwyżek we wszystkich sektorach. Duży wzrost cen spotkał także produkty spożywcze. Wpłynęła na niego niedopisująca pogoda w ubiegłym roku, a także rosnące ceny nawozów. Do tego doszła wojna, która toczy się w Ukrainie — największym spichlerzu Europy.

Co pić zamiast kawy? 7 najlepszych alternatyw na naturalne pobudzenie

Co pić zamiast kawy? 7 najlepszych alternatyw na naturalne pobudzenie

CZYTAJ DALEJ

Prognozy nie są więc łaskawe dla konsumentów i ich kieszeni. Eksperci zapowiadają, że nieunikniony jest dalszy wzrost cen żywności. Tymczasem w sprzedaży już pojawiły się polskie truskawki, których ceny nieco przeczą zapowiedziom.

Jakie są ceny truskawek w 2022?

Od 2-3 tygodni na targowiskach i małych straganach można kupić polskie truskawki. Pochodzą one z upraw pod osłonami, czyli z tuneli i szklarni. To, co jednak zaskakuje konsumentów, a jeszcze bardziej ekspertów, to ich dość niskie ceny.

Jak podaje serwis sadyogrody.pl — Na warszawskich Broniszach ceny truskawek spadły w porównaniu do notowania z ubiegłego tygodnia. W poniedziałek (16.05) według oficjalnych informacji  ceny zaczynają się od 10 zł/kg i sięgają 18 zł/kg. Pod koniec ubiegłego tygodnia kosztowały 15-17 zł/kg. Jednak trzeba podkreślić, że cena w danym momencie zależy od podaży, odmiany i rodzaju opakowania — zaznacza portal sadyogrody.pl Ekonomiści z PKO Research przewidują zaś, że truskawki będą jeszcze tańsze.

Portal sadyogrody.pl przekazuje, że „Obecnie truskawki już są sprzedawane taniej niż rok temu i dwa lata temu. Różnica do zeszłego roku jest ogromna – obecnie truskawka kosztuje o niemal jedną trzecią mniej niż w zeszłym roku! A przecież w stosunku do tamtego sezonu koszty produkcji wzrosły niepomiernie" - zauważa serwis.

Z czego wynikają dość niskie ceny truskawek?

Już teraz truskawki sprzedawane są po o wiele niższych cenach niż rok, czy dwa lata temu. Zdaniem Łukasza Zaremby z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej „W ubiegłym roku mieliśmy jednak do czynienia z fatalną pogodą, która przełożyła się na ceny, a dwa lata temu pojawił się problem braku pracowników z powodu pandemii. Truskawki są zbierane ręcznie, a pracowników ze Wschodu ubyło. Narasta też problem suszy, a te owoce są bardzo wrażliwe na pogodę" - poinformował ekspert w programie „Newsroom WP".

Obecne ceny truskawek nie zadowalają producentów, których koszty produkcji są o wiele wyższe niż w ubiegłych latach. Jednak na nie wypływają również owoce importowane np. z Grecji, a także słabsze zainteresowanie konsumentów.

Nasz serwis podpowie wam też, po czym odróżnić truskawki polskie od tych z importu. Znajdziecie tu także wskazówki dotyczące przechowywania truskawek.

truskawki

truskawki

Źródło zdjęcia: canva/BreakingTheWalls

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: next.gazeta, sadyogrody

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >