UE ostrzega wszystkich obywateli. Przygotuj zapasy żywności na 72 godziny

Komisja Europejska przedstawiła plan dla swoich obywateli. Zakłada on zgromadzenie zapasów niezbędnych do przetrwania kryzysu. W ich skład ma wchodzić woda, żywność, a także inne przedmioty, jak lekarstwa, opatrunki czy gotówka. Jest to element nowej strategii KE, która ma przygotować mieszkańców Europy na sytuacje awaryjne, włączając w to ryzyko ataku zbrojnego.
Europa w niebezpieczeństwie?
Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu pierwszą “strategię gotowości”. Ma ona przygotować Europejczyków na ataki wojskowe, pandemie, pożary, powodzie oraz inne klęski. Warto też, poza zapasami żywności, ustalić plan komunikacji z rodziną oraz przygotować awaryjne schronienie, do którego możemy się w razie potrzeby udać.
Wszyscy pamiętamy pierwsze dni pandemii i panikę, jaka temu towarzyszyła. Ogołocone półki sklepowe, wyprzedane makarony i słynne bitwy o papier toaletowy. Właśnie takiego scenariusza chcemy uniknąć, jeśli sytuacja kryzysowa się powtórzy. Oby jednak nigdy do niego nie doszło.

Zapasy na wypadek kryzysu
Bliskość wojna rosyjsko-ukraińskiej jest dla nas realnym zagrożeniem. Jednak unijna inicjatywa ma się przydać nie tylko w razie potencjalnego ataku zbrojnego, ale też klęsk żywiołowych czy cyberataku. Grunt to być przygotowanym na taką ewentualność.
Jeżeli mamy odpowiednio przemyślane, zaplanowane i zorganizowane działania, które będziemy musieli podjąć w czasie kryzysu, zapewne działania te będą skuteczniejsze- tłumaczy Jarosław Stelmach, ekspert Safety Project w rozmowie z Onetem.
Druga rzecz to monitorowanie zagrożeń. Tutaj rekomendowane jest zachowanie ogromnej uważności ze względu na to, że jesteśmy dziś w dobie działań hybrydowych i mogą wystąpić aktywności dezinformacyjne, czy to ze strony Rosji, czy innych przeciwników, które mają na celu głównie wywołać panikę- kontynuuje
Dalsza część tekstu pod filmem.
Główne cele strategii gotowości
Jaki cel miała Komisja Europejska, przedstawiając strategię gotowości? Inicjatywa ta ma zachęcić obywateli do podjęcia „proaktywnych środków w celu przygotowania się na sytuacje kryzysowe, takich jak opracowanie domowych planów awaryjnych i gromadzenie niezbędnych zapasów".
Hadja Lahbib, unijna komisarz ds. gotowości i zarządzania kryzysowego podpowiada, co sama ma przygotowane na ewentualność zagrożenia. W swoim zestawie kryzysowym ma oczywiście żywność, ale także okulary, dokumenty w wodoodpornym opakowaniu, lekarstwa, gotówkę oraz…karty do gry na rozluźnienie.
To wszystko, czego potrzebujesz, by przetrwać przez pierwsze 72 godziny kryzysu-mówi






































