Smakosze.pl Porady Jajka trzymaj tylko w tym miejscu i w 1 sposób. Wydłużysz ich świeżość o kilka tygodni
Fot. Shutterstock

Jajka trzymaj tylko w tym miejscu i w 1 sposób. Wydłużysz ich świeżość o kilka tygodni

25 stycznia 2025

Czy to, że jajka łatwo się psują, to fakt czy mit? A jeśli fakt, jak wydłużyć ich żywotność? Wreszcie – czy lepiej trzymać jajka w lodówce, czy na blacie? To pytania, które zadajemy sobie często. Poszukajmy na nie odpowiedzi.

Jak przechowywać jajka

Nawykiem niektórych kucharek i kucharzy – szczególnie tych starej daty, ale nie tylko – jest urządzanie kwarantanny jajkom dodawanym do potrawy. Wybijamy je więc najpierw na miseczkę, by na spokojnie ocenić jego stan. Obejrzeć, powąchać – dodać, a wybić kolejne itd.

Zwyczaj ten ukształtował się w nas w raczej dawniejszych czasach. Kiedyś metody pozyskiwania, a potem konserwacji produktu – np. naświetlania go czy badania – nie były tak zaawansowane jak dzisiaj. W PRL-owskich sklepach były nawet dostępne prześwietlarki, pozwalające klientom sprawdzić, czy nie kupują jajka z niespodzianką.

wytłoczka jajek

Ukochana ryba Polaków pełna rtęci i ołowiu. Unikaj jak ognia

Gdzie trzymać jajka

Jednak to, że jajka nie są już tak ryzykowne jak kiedyś, nie oznacza, że możemy trzymać je byle jak i byle gdzie. Produkt ten znosi nieźle temperaturę pokojową, choć lepiej przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu kuchni . Żywotność jajek zwiększa się do ok. 14 dni, jeśli zapewnimy im temperaturę poniżej 12 stopni. Ale lodówka potrafi ten czas wydłużyć – nawet do ponad miesiąca.

Nie bez wpływu na jakość pozostają też inne czynniki związane z przechowywaniem jajek. I tak – jeśli do lodówki, trzymajmy je osobno od innych potraw . Nie bez powodu chłodziarki mają przegródkę na jajka, często osobno zamykaną. Wapienna skorupka chłonie zapachy, lepiej więc oddzielić ją od aromatycznych produktów.

Jak przechowywać jajka w lodówce

Ciekawostką jest natomiast to, że jajka mają swoją ulubioną pozycję w lodówce. Od tej bardziej zaokrąglonej strony znajduje się pęcherzyk powietrza . Stanowi on barierę, która utrudnia wymianę gazową między jajkiem a otoczeniem, przez co jest ono dłużej świeże.

Oczywiście jajka można także bez problemów mrozić , byle bez skorupki. Najłatwiej robić to po rozdzieleniu białek i żółtek. Te pierwsze można zamrozić w tacce do kostek lodu albo jako całość w torebce strunowej. Żółtka dobrze jest mrozić osobno, dzięki czemu łatwiej je później dozować. To świetny sposób na przechowanie resztek po przepisie, który wymaga więcej żółtek niż białek lub odwrotnie.

Wypróbuj też przepisy na tradycyjną zupę rybną – uchę i delikatny gulasz .

jajka w lodówce

200 razy lepszy niż zwykły chleb. Upieczesz bez grama mąki, zniknie do ostatniego okruszka
Taki kurczak to niebo w gębie. Te kotlety wygrywają z mielonymi i schabowymi
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy