Zupa rybna Strzelczyka to mistrzostwo świata. Jej smak przeszedł do historii
Ryba to specyficzny rodzaj mięsa, a zatem zupa rybna to specyficzny rodzaj rosołu. Tomasz Strzelczyk pokazał prosty przepis. Jego swojska ucha to potęga rybnego smaku.
Zupa rybna Strzelczyka
Do zup rybnych podchodzimy często z nieufnością. Jest ona zresztą bardzo uzasadniona. W barach i restauracjach nie bardzo wiemy, co pływa w serwowanej potrawie. A ryba to trudny produkt, w którym recykling resztek bywa ryzykowną sprawą.
Jednak co innego jeśli przygotowujemy zupę rybną od podstaw. Podobnie jak korpusy drobiowe czy tzw. porcje wołowe mięsa na rosół, zupa rybna pozwala zużyć odpad z innych dań. A w wypadku stworzeń wodnych odpadu tego jest całkiem dużo, dlatego też przepis Tomasza Strzelczyka może okazać się w wielu kuchniach bardzo pomocny.
Nie ma lepszego mięsa na gulasz. Zachwyca delikatnością i smakiemTomasz Strzelczyk prezentuje uchę
Przepis Strzelczyka na zupę rybną znany jest w naszej części świata pod nazwą ucha. Ten zawiesisty rosół ze słodkowodnych ryb pochodzi z terenów Rosji. Aby przygotować esencjonalną uchę, potrzebujemy trochę łbów i ogonów, lecz także nieco mięsa pierwszej jakości do ugotowania i podania z zupą.
Składniki
- Łby i korpusy 3-4 większych ryb słodkowodnych
- 1-2 ryby – np. leszcz, szczupak, sandacz itp.
- 4 marchewki
- 1-2 pietruszki
- 1 cebula
- 2 łodyżki selera naciowego
- 2 ziemniaki
- 1 pęczek grubego szczypiorku
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, ziarna kolendry
- Sól, pieprz
Domowa zupa rybna
Dwie marchewki i pietruszkę siekamy i wrzucamy do garnka na rozgrzany tłuszcz. Podsmażamy, w międzyczasie krojąc łby i korpusy rybie na mniejsze kawałki. Dodajemy je do garnka i w dalszym ciągu podsmażamy.
Do garnka dodajemy pokrojonego w mniejsze kawałki selera naciowego, grubo rozbity pieprz, ziele angielskie i liście laurowe oraz małą garstkę nasion kolendry. Doprawiamy koncentratem pomidorowym i mieszamy. Po kilku chwilach zalewamy wodą tak, by przykryła składniki.
Garnek nakrywamy i pozostawiamy na małym ogniu przez ok. godzinę. W międzyczasie obieramy i kroimy w kostkę pozostałą marchewkę oraz ziemniaki. Ryby oczyszczamy z płetw i dzielimy na dzwonka.
Z zupy wyjmujemy składniki, pozostawiając rybi rosół. Dodajemy posiekany szczypior, ziemniaki i marchewkę oraz rybę. Gotujemy do miękkości wszystkich składników. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną natkę pietruszki i solimy do smaku.
Wypróbuj też przepisy na rybę w chrupiącej posypce i racuchy na śmietanie. Zdjęcia w artykule pochodzą z kanału YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA.