Smakosze.pl Porady Jak doprawiać rosół, aby zawsze wychodził pyszny? Dzięki nim każdy garnek zniknie w chwilę
canva/Filippo Carlot

Jak doprawiać rosół, aby zawsze wychodził pyszny? Dzięki nim każdy garnek zniknie w chwilę

15 czerwca 2022

Doprawianie rosołu do najłatwiejszych nie należy. Oprócz bogatego wyboru dodatków, z których nierzadko trudno wyłonić te najsmaczniejsze, pamiętać należy o odpowiednim użyciu przypraw. Część z nich może zmienić smak dania, jeśli zbyt długo pozostanie w wywarze. Tak jest w przypadku liścia laurowego, który należy usunąć tuż po przyrządzeniu zupy.

Odpowiednie doprawianie rosołu jest sztuką. Nie wystarczy wsypanie wybranych przypraw w ilości podanej w przepisie. Warto dowiedzieć się jak używać poszczególnych dodatków i jakich efektów możemy spodziewać się po ich zastosowaniu. Podpowiadamy, co sprawi, że rosół będzie pyszny.

Tradycyjne przyprawy do rosołu

Doprawianie rosołu może wydawać się proste. Są jednak szczegóły, o które warto zadbać, by danie stało się więcej niż smaczne. Używany przez nas zestawu przypraw to jeden z czynników, który może wpłynąć na efekt.

Liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i lubczyk to podstawa

Wielu smakoszy wlewa do rosołu maggi. Wspominaliśmy już, dlaczego warto z tego dodatku zrezygnować . Smakowitą alternatywą jest lubczyk. Najlepszy będzie oczywiście świeży, lecz nie zawsze mamy go pod ręką. Warto przygotować domową pastę z tego zioła, by móc wzbogacać nią dania.

Równie istotny będzie dodatek liści laurowych. Najlepiej jest wybierać przyprawę o wysokiej intensywnym, oliwkowo-zielonym kolorze. Warto pamiętać o tym, by wyjąć ją tuż po przygotowaniu zupy. Jeśli o tym zapomnimy, doprawianie rosołu zakończy się nadaniem mu nieprzyjemnej goryczki.

Do podstawowej mieszanki włączamy też ziele angielskie i pieprz. Warto dodać je w całości, bo zdążą uwolnić aromat do płynu w czasie gotowania . Ziele wraz z liściem laurowym stanowi niezwykle przyjemną kompozycję. Pieprz natomiast sprawi, że danie będzie rozgrzewające i pobudzi metabolizm.

Doprawianie rosołu nietypowymi składnikami

Odkrywanie nowych smaków może sprawić, że znajdziemy własny ulubiony wariant rosołu. Nie każdy jednak może mieć wyczucie, które dodatki będą dobrze współgrały z podstawową kompozycją.

Grzyby i sos sojowy naturalnie wzmocnią smak rosołu

Jednym z łatwiejszych w użyciu dodatków będą suszone grzyby i sos sojowy. Składniki te nadadzą głębokiego smaku umami. Suszone skarby lasu powinno się wymoczyć w wodzie przed wrzuceniem i gotować z wywarem od początku jego przyrządzania.

Sos sojowy warto wlać pod koniec gotowania, jeszcze przed soleniem dania. Sam w sobie jest słony i może stanowić aromatyczny zamiennik podstawowej kuchennej przyprawy. Zazwyczaj już dwie łyżki na garnek zupy znacząco wpływają na nadanie daniu głębi.

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy