Smakosze.pl
Maggi to popularna przyprawa

canva.com/valentynsemenov

Szkodliwe działanie maggi. Czym ją zastąpić?

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że maggi często gości w wielu potrawach przygotowywanych przez Polaków. Niestety, popularna przyprawa ma swoje ciemne strony. Wszystko przez obecność glutaminianu sodu oraz rybonukleotydu disodowego. Okazuje się, że maggi możemy zastąpić innymi dodatkami.

Maggi jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przypraw. Polacy dodają ją do zup, sałatek oraz bigosu. Niektórzy nie wyobrażają sobie kulinarnych poczynań bez użycia maggi. Mało kto zdaje sobie sprawę z wad maggi.

Maggi może negatywnie wpłynąć na zdrowie?

Zapewne większość smakoszy jest świadoma tego, że maggi nie należy do grona najzdrowszych dodatków. Niestety, wiele produktów spożywczych może nam zaszkodzić. Ostatnio wspominaliśmy o niebezpiecznych substancjach w gumach do żucia.

Dziś nasza uwaga skupi się na maggi. Przyprawa została wprowadzona na rynek w 1886 roku. Jej twórcą był  Julius Maggi. Odpowiadał on również za powstanie kostki rosołowej. Niedawno wyjaśnialiśmy, co można znaleźć w tym dodatku do zup.

Dawniej maggi w znacznej mierze bazowała na wyciągu z lubczyku ogrodowego. Współcześnie znajdziemy w niej między innymi glutaminian sodu oraz rybonukleotyd disodowy. Substancje te oznacza się jako E621 i E635. Uważa się je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Wspomniane powyżej dodatki do maggi mogą przyczynić się do nadpobudliwości u dzieci, problemów z widzeniem, zawrotów głowy, nadmiernej potliwości zaburzeń hormonalnych, zawroty głowy i palpitacji serca. Oprócz tego niektórzy badacze stwierdzają, że ich stosowanie może zaowocować wysypkami skórnymi oraz pogłębieniem astmy.

(Canva / gyro)

Czym zastąpić popularną maggi?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam na zrezygnowanie z maggi. Jednym z nich jest używanie lubczyku. Może być to suszona roślina dodana do dania lub napar na jej bazie. Wystarczy ugotować sporą ilość przyprawy w wodzie, a następnie odcedzić powstały wywar.

Dobrą alternatywą jest również sos sojowy. Smakuje on bardzo podobnie do maggi. Jego wadą jest spora zawartość soli, w związku z tym lepiej z nim nie przesadzać. Niektórzy smakosze polecają ciekawe domowe mieszanki.

Okazuje się, że wystarczy ususzyć włoszczyznę i zmielić ją razem z suszonymi grzybami i ulubionymi przyprawami. Taki dodatek z pewnością podkręci smak naszych dań i jednocześnie nam nie zaszkodzi. Jakie są Wasze pomysły na zastąpienie maggi?

Nie można zapomnieć o tym, że szanujący się kucharze raczej nie korzystają z maggi. Najlepiej stopniowo eksperymentować z rozmaitymi przyprawami. Tego typu doświadczenie z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze frykasy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia Porady; Forum Gazeta

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >