Smakosze.pl Porady Jak należy przechowywać świeże drożdże? Warto wiedzieć, bo tracą na mocy
canva/ HandmadePictures

Jak należy przechowywać świeże drożdże? Warto wiedzieć, bo tracą na mocy

29 listopada 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Drożdże są niezbędnym dodatkiem do wielu domowych wypieków. Dzięki nim ciasto jest puszyste i doskonale wyrośnięte. Świeże drożdże muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, żeby się nie zepsuły. Bardzo ważna jest również temperatura wszystkich składników na domowe wypieki, by ciasto wyrosło.

Ciasto drożdżowe, domowy chleb, drożdżówki, pizza. To tylko niektóre z wypieków, w których główną rolę odgrywają drożdże. Świeży produkt jest jednak bardzo delikatny, dlatego też musi być odpowiednio przygotowany i przede wszystkim przechowywany w najlepszych warunkach.

Jak przechowywać świeże drożdże? Opcje są dwie. Możesz je zamrozić lub przechowywać w lodówce. Świeże drożdże wymagają przygotowania rozczynu z cukru, mąki i letniego mleka. Gdy rozczyn lekko urośnie, dopiero wtedy dodaj go do reszty składników i wyrób ciasto.

Przygotowując domowe wypieki z drożdżami zawsze zadbaj o to, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Drożdże są bardzo delikatne. Zbyt niska i zbyt wysoka temperatura sprawi, że produkt straci swoje właściwości, a ciasto nie podwoi swojej objętości i pojawi się zakalec.

Poznaj dwa skuteczne sposoby na przechowywanie świeżych drożdży

Świeże drożdże, które nie były wcześniej mrożone, mogą być przechowywane w lodówce do 10 dni. Produkt owiń szczelnie folią spożywczą lub zawiń w wilgotną gazę. W ten sposób produkt długo zachowa świeżość i nie straci swoich właściwości.

Drożdże możesz również zamrozić. Dzięki temu zachowają swoje właściwości przez wiele tygodni. Produkt owiń szczelnie folią spożywczą i włóż do zamrażarki. Polecam podzielić kostkę drożdży na porcje na jeden raz. Jeśli rozmrozisz produkt, nie możesz go ponownie zamrozić.

Jak użyć mrożonych drożdży? Zamrożone drożdże przełóż do miseczki, zalej odrobiną letniego mleka i odstaw na kilka minut, żeby się ogrzały. Nigdy nie rozmrażaj ich w mikrofalówce, czy przy pomocy gorącego mleka i wody, ponieważ stracą swoje właściwości.

Jak rozpoznać, że drożdże nadają się do wypieków i są świeże?

Drożdże powinny mieć jednolity, jasny kolor. Jeśli zauważysz, że brzegi produktu są wysuszone, popękane lub mają inny kolor, lepiej zrezygnuj z przygotowywania z nich ciasta, spodu na pizzę i innych wypieków.

Takie drożdże nie aktywują się tak, jak powinny. Przygotowane na nich ciasto nie podwoi swojej objętości po odstawieniu go w ciepłe miejsce. Jest więc duża szansa, że ciasto po upieczeniu nie będzie zbyt wyrośnięte i puszyste. Może się w nim nawet pojawić zakalec.

Jak przygotować mak do świątecznych wypieków? Poznaj najlepszy sposób. Przygotujesz schab pieczony na obiad? W tym artykule dowiesz się, jak go upiec, żeby był soczysty i delikatny.

wyrośnięte ciasto drożdżowe
canva/vkuslandia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy