Jak poprawnie przechowywać czosnek?
Spożycie czosnku potrafi przynieść wiele korzyści. W potrawach smakuje nieziemsko, dlatego też warto mieć pod ręką kilka świeżych ząbków tej wyrazistej przyprawy. Aby spełniła swoje zadanie, należy ją jednak dobrze przechować. Spróbujcie zalać ją oliwą, a z tak aromatycznego tłuszczu skorzystacie jeszcze nie raz. Czosnek potrafi nadać charakteru niejednemu daniu. Podpowiadaliśmy wam już jak go obrać i jak pokroić, by nie utracił swych cennych prozdrowotnych właściwości. Tym razem zdradzamy najlepsze sposoby na przechowanie warzywa.
Jak przechowywać czosnek?
Czosnek powinno się trzymać w suchym i ciemnym miejscu. Idealnie, gdy włożymy go do papierowej torebki albo pudełka. To zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i uchroni warzywo przed przedwczesnym kiełkowaniem.
Możemy też skorzystać z drewnianego koszyczka. Warunek jest tylko jeden — przejrzysty pojemnik musi trafić do szuflady kuchennego kredensu, by czosnek nie był wystawiony na działanie promieni słonecznych.
Nadmiar posiekanego czosnku z kolei możemy skutecznie zabezpieczyć, posypując go solą i umieszczając w szczelnym słoiku. Takie naczynko należ wstawić do lodówki. Spokojnie poczeka do kolejnego gotowania.
Duże ilości czosnku trzymaj w oliwie
Jeśli jesteśmy w posiadaniu dużej ilości warzywa i obawiamy się, że się zmarnuje, warto je obrać i wrzucić do słoika z oliwą. Tłuszcz nabierze wyjątkowego aromatu i posłuży za dodatek do wielu dań m.in. do sałatek czy do pizzy.
Z powodzeniem będzie też można na nim podsmażać cebulkę np. do sosu pomidorowego czy boczniaków. Czosnek idealnie komponuje się z tymi składnikami. Jeżeli chcemy, by nasza oliwa była nieco ostrzejsza, możemy dorzucić jeszcze świeżą papryczkę chilli lub ziarna pieprzu.
Źródło zdjęcia: canva/robertprzybysz
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: tadar