Jak wykorzystać w kuchni boczniaki?
Boczniaki nie mają co prawda tak intensywnego smaku i aromatu jak grzyby leśne, lecz charakteryzuje je wysoka zawartość cennych składników odżywczych i białka. Zdradzamy kilka prostych sposobów na wykorzystanie ich w kuchni.
Boczniaki, podobnie jak pieczarki, kupić można przez cały rok. Te fantastyczne grzyby są nie tylko smaczne, ale też uniwersalne. W diecie roślinnej są doskonałym zamiennikiem mięsa, bo nie tylko świetnie imitują jego strukturę, ale też zawierają sporo białka. Zdradzamy kilka opcji ich wykorzystania.
Dlaczego warto sięgać po boczniaki?
Oprócz bogactwa białka i szerokiego spektrum zastosowań dużą zaletą boczniaków jest zawartość wielu istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Grzyby te obfitują w wapń, potas, sód, żelazo, magnez, fosfor, selen czy cynk. Są przy tym niskokaloryczne, bo składają się głównie z wody.
W tych niepozornych kapeluszach znajdziemy też witaminy z grupy B, PP i D oraz cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. linolenowy, który zapobiega chorobie wieńcowej, zawałowi serca czy udarowi mózgu. Boczniaki wykazują również działanie antyoksydacyjne, spowalniając procesy starzenia organizmu.
Jak włączyć boczniaki do swojego jadłospisu?
Kupiliście te grzyby w markecie i zastanawiacie się co dalej? Macie spore pole do popisu. Na początek proponujemy po prostu podsmażyć je z cebulką i dobrze posolić. Będą wyśmienite ze świeżą bagietką korzenną, posmarowaną delikatnie słonym masłem lub skropioną oliwą czosnkową.
Grzyby sprawdzą się także jako dodatek do jajecznicy. Usmażcie je wraz z cebulą, a następnie wbijcie jaja i podgrzewajcie, aż do uzyskania pożądanego stopnia ścięcia. Będzie wyśmienicie. Warto także spróbować roślinnej wersji flaczków z tymi grzybkami. Nie odczujecie braku mięsa.
Boczniaki dobrze smakują również na zimno. Możecie je zamarynować podobnie jak śledzie. Spróbujcie np. tego przepisu i po prostu użyjcie grzybów zamiast ryby. Dobrze sprawdzi się też prosta marynata z sosu sojowego, oleju i wędzonej papryki. Marynujcie boczniaki przez dwa dni i upieczcie w piekarniku, a zachwytom nie będzie końca.
Pyszne danie uzyskamy również wtedy, gdy grzyby po prostu opanierujemy i podamy wraz z ziemniakami i surówką. Wybierzmy większe boczniaki królewskie i oczyśćmy je, a następnie działajmy tak, jak byśmy przyrządzali kotlety schabowe (pomijając etap rozbijania oczywiście).
Źródło zdjęcia: canva/Ira Taskova
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: mojegotowanie, medme