Smakosze.pl
Mrożone grzyby

canva/Photosiber, Getty Images

Jak powinno się mrozić grzyby?

26 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby są bardzo delikatnym produktem, wobec którego nieumiejętne traktowanie może łatwo je zniszczyć. Dlatego mrożenie należy wykonywać wedle instrukcji dla danego grzyba. W innym wypadku szybko mogą ulec uszkodzeniom.

Warto pamiętać, że mrożenie grzybów jest najlepszym sposobem na przechowanie ich przez długą zimę. Suszenie czy marynowanie zmienia jednak ich smak w znaczący sposób.

Dlatego wiele osób powinno wybierać przechowywanie ich w zamrażalniku. Jak zrobić to najwygodniej oraz tak, aby żaden z grzybów się nie zepsuł? Wyjaśniamy niżej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak mrozić grzyby?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy gatunek i rodzaj grzybów nadaje się do tego typu konserwacji. Niektóre z nich tracą na walorach smakowych, a u innych niszczy się teksturę.

Nie wolno mrozić chociażby grzybów z szerokimi blaszkami, pomiędzy którymi zbiera się szron, czy kurek i rydzy - te w niskich temperaturach nabierają z kolei gorzkiego smaku - przed mrożeniem należy ugotować i wysuszyć.

465305018 455b3c108e o

Prosty przepis na blok czekoladowy bez pieczenia

CZYTAJ DALEJ

Do mrożenia sprawdzają się grzyby o zwartym miąższu, takie jak podgrzybki, kozaki, prawdziwki maślaki, kurki, rydze, kanie. Trzeba także pamiętać o kilku zasadach.

Zasady mrożenia grzybów

Przed mrożeniem dokładnie się je czyści, podobnie jak w przypadku suszenia czy marynowania. Większe okazy należy pokroić w kawałki, a mniejsze sztuki można mrozić w całości.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy jakie składniki w majonezie ze sklepu są niedopuszczalne. W tym tekście z kolei zdradzamy genialne triki, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać torebki od herbaty.

Raz rozmrożonych grzybów nie należy ponownie zamrażać, dlatego warto popakować je w mniejsze, pojedyncze porcje. Nie rozmrażaj ich także w całości w opakowaniu. Półzmrożone grzyby wrzuć za to na patelnie, będą znacznie bardziej jędrne.

Grzyby

Źródło: canva/markaumark, Getty Images

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >