Smakosze.pl
Namoczone czereśnie w wodzie

W6, Getty Images Signature

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czereśnie kupujemy latem w dużych ilościach i zawsze liczymy, że nie będą robaczywe. Jeśli jednak w miąższu gnieżdżą się larwy, można w łatwy sposób się ich pozbyć. Wystarczy kilkunastominutowa kąpiel w wodzie z solą, a robaki przestaną być problemem.

Czereśnie smakują wybornie, dlatego uwielbiamy czas, gdy można się najeść nimi do syta. Obecnie stragany uginają się pod ich ciężarem, a klienci wychodzą z targowisk czy sklepów, niosąc ogromne siatki.

Niestety można odczuć duży niesmak, gdy wgryzając się w czereśnie, zauważymy, że żyją w nich larwy owadów. Dlatego prezentujemy banalnie prosty sposób na pozbycie się ich, do którego potrzeba jedynie podstawowych składników.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Jak usunąć robaki z czereśni?

Na początku należy przygotować miskę odpowiednio dużą, aby pomieściła wszystkie zakupione wcześniej owoce. Kolejnym krokiem jest wlanie wody w temperaturze pokojowej i wsypanie kilku stołowych łyżek soli.

Następnie dokładnie miesza się płyn, aż sól całkowicie się rozpuści. Po tym można wrzucić do miski czereśnie. Ważne, aby były całkowicie zakryte wodą - dzięki temu będzie można mieć dużą pewność, że niechciani mieszkańcy znikną.

Projekt bez tytułu (7)

Smakowite, lekkie i zdrowe placki z botwiny i cukinii

CZYTAJ DALEJ

Gdy czereśnie będą zanurzone w słonym roztworze, larwy nie będą miały powietrza do oddychania. Zaczną się dusić i spróbują wydostać się z czereśni. Wtedy zobaczysz na powierzchni płynu, jak dużo znajdowało się ich w owocach. Kąpiel powinna trwać około godziny. Po tym czasie wystarczy je przepłukać czystą wodą.

Czy larwy w owocach szkodzą zdrowiu?

Poza oczywistym obrzydzeniem wiele osób czuje również strach przed chorobami czy zatruciem pokarmowym, wywołanymi spożyciem larw. Można być jednak całkowicie spokojnym, ponieważ nie są szkodliwe.

Robaki nie zawierają żadnych szkodliwych substancji ani toksyn. Pozostawiają po sobie jednak odchody, co odrzuca niekiedy nawet najbardziej odpornych ludzi. Dlatego powyższa kąpiel sprawdza się doskonale.

Jak rozpoznać robaczywe czereśnie?

W tym celu wystarczy dokładnie przyjrzeć się skórce owocu. Jeśli ma ładny kolor i pozbawiona jest dziur, można ją ze spokojem jeść. W przypadku ciemnych plam z dziurką trzeba być już ostrożnym - najczęściej są one oznaką larw wewnątrz miąższu.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, dlaczego ceny w lokalach gastronomicznych wzrosły w ostatnim czasie. Ten tekst poświęcony został przepisowy na najzdrowszy rosół, który nie zawiera mięsa, więc każdy może się nim raczyć.

Projekt bez tytułu (6)

Czereśnie po umyciu

Źródło: Carlos Jose Urquijo, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >