Zmrożone mięso
Canva.com

Jak rozmrozić mięso w 5 minut?

Kto z nas nie przeżył tego dramatu? Pora obiadowa się zbliża, a nagle okazuje się, że mięso nadal jest całkowicie zamrożone i nie sposób ukroić chociaż kawałka. Mięso potrafi rozmrażać się przez wiele godzin, a my głodujemy. Całe szczęście jest sposób, by zrobić to kilkukrotnie szybciej.

W rozmrażaniu mięsa najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Po rozmrożeniu powinniśmy mięso poddać jak najszybciej obróbce cieplej, aby nie rozwinęły się w nim chorobotwórcze bakterie.

Raz rozmrożonego mięsa nie powinniśmy po raz kolejny zamrażać. Jeśli jednak mamy już gotową potrawę z niego przygotowaną, to ona już może wylądować w zamrażalniku. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Rozmrożenie mięsa w 5 minut

Nie jest to najbardziej oszczędna metoda rozmrażania, jednak doskonale sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach. Mięso wkładamy w foliowym woreczku do zlewu i puszczamy strumień wody, delikatnie zwiększając temperaturę.

Już po minucie szron zacznie znikać, a w czasie od 5 do 10 minut kawałek mięsa powinien całkowicie się rozmrozić. Takie mięso rozmrożone w ciepłej wodzie natychmiast musi zostać użyte do przygotowania potrawy.

Błyskawiczna zapiekanka z ziemniaków, kapusty kiszonej i mięsa mielonegoBłyskawiczna zapiekanka z ziemniaków, kapusty kiszonej i mięsa mielonegoCzytaj dalej

Ciepła woda to wręcz idealne środowisku do rozwoju salmonelli, dlatego przy takich zabiegach powinniśmy być szczególnie ostrożni. Takie rozwiązanie trzymajmy na wyjątkowe okazje.

Mikrofala i piekarnik także pomogą w rozmrożeniu mięsa

Do rozmrożenia mięsa możemy użyć również mikrofali, pod warunkiem, że posiada opcję rozmrażania. W przeciwnym razie mięso zamiast się rozmrażać, zacznie się gotować, a po przyrządzeniu będzie zwyczajnie niesmaczne.

Podczas rozmrażania mięsa w mikrofali warto pamiętać o przewróceniu w połowie mięsa na drugą stronę, ponieważ kuchenki mają tendencję do nierównego rozkładania ciepła. Kawałek mięsa nie powinien być zawinięty w folię albo położony na styropianowej tacce, ponieważ mogą wytworzyć się szkodliwe substancje. Najlepiej wyłożyć je na zwykły talerz bądź umieścić w naczyniu żaroodpornym.

Rozmrażanie mięsa w piekarniku to równie prosta metoda. W naczyniu żaroodpornym umieszczamy mięso i nastawiamy temperaturę około 60 stopni w piekarniku. Po 30 minutach mięso powinno być całkowicie rozmrożone. Podobnie jak w przypadku mikrofali, warto w połowie tego procesu przekręcić je na druga stronę.

Sposoby dla cierpliwych

Kawałek kurczaka czy schabu najlepiej jednak rozmrażać z pewnym zapasem czasu. Polecaną metodą jest po prostu wstawienie go do lodówki na cały dzień bądź noc. Różnica temperatur w porównaniu z zamrażalnikiem nie będzie zbyt duża, a mięso rozmrozi się równomiernie.

Jeśli mamy około godzinny zapas czasu, możemy rozmrozić mięso w zimnej wodzie. Wystarczy zapakowane w woreczek strunowy mięso ułożyć w misce i zalać zimną wodą z kranu. Co 20 minut wodę wylewamy i napuszczamy świeżą. Godzinę później mięso powinno być gotowe do obróbki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet/fajny ogrod

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł