Ziemniaki ciemnieją? Znamy powód.
Canva.com

Jak uniknąć ciemnienia startych ziemniaków?

Ziemniaki są bez wątpienia ważnym elementem naszej diety, w końcu praktycznie każdy obiad je zawiera. Jeśli przygotowujesz placki ziemniaczane lub inny posiłek wymagający starcia kartofli, przygotuj zawczasu odrobinę śmietany. Znacznie spowolni ona proces ciemnienia.

Przygotowujesz się do zrobienia obiadu i zdecydowałeś, że zawczasu zetrzesz ziemniaki, aby później zaoszczędzić sobie czasu. Niestety, po wyjęciu ich z lodówki lub odsłonięciu ściereczki widzisz, że są bardzo ciemne. Mamy na to genialne sposoby.

Oczywiście samo ciemnienie nie jest w żadnym wypadku niebezpieczne i nie wpływa również na smak potrawy. Jeśli jednak zależy ci na estetyce dania, nie chcesz, aby po podaniu na talerzu widoczne były ciemne plamy.

Jak uchronić ziemniaki przed ciemnieniem?

Gotowanie placków ziemniaczanych wiąże się z ich nieuniknionym tarciem - tylko tak można mieć pewność, że ich faktura będzie doskonała. Niestety, duża powierzchnia, na jakiej ziemniaki mają styczność z powietrzem, doprowadza do szybkich odbarwień.

Świetnym sposobem jest dodanie do startych bulw śmietany. Jej gęsta konsystencja i spora zawartość tłuszczu sprawią, że tlen nie będzie miał dostępu do substancji odpowiadających za ciemnienie. Nie jest to jednak metoda idealna, ponieważ nie zatrzymuje całkowicie tego procesu.

Silnie trujący grzyb w polskich lasachSilnie trujący grzyb w polskich lasachCzytaj dalej

Perfekcyjne rozwiązanie zawiera sok z cytryny

Najlepszym pomysłem jest wlanie odrobiny soku z cytryny. Jego kwaśne pH uniemożliwi zachodzenie reakcji i całkowicie zatrzyma pojawianie się plam. Musisz jednak pamiętać, żeby nie dodać go zbyt dużo - w innym wypadku danie będzie kwaśne.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Kulinarne przygody na YouTube.

Ostatnią możliwością jest wsypanie kilku łyżek mąki lub skrobi ziemniaczanej. One również zadziałają jak śmietana i znacznie spowolnią oksydacje na powierzchni startych ziemniaków. Długie przechowywanie może zmienić smak i wartości bulw, więc nie przygotowuj ich zbyt wcześnie.

Ziemniaki

Źródło: HandmadePictures, Getty Images

Dlaczego ziemniaki ciemnieją?

W ziemniakach obecna jest oksydaza polifenolowa - enzym, który odpowiada za utlenianie różnych innych substancji. Z tego powodu, gdy tylko kartofle mają dostęp do tlenu, szybko reagują i zmieniają swój kolor na ciemny brąz, a po dłuższej chwili na czerń.

Najprościej jest obrać bulwy i włożyć je do zimnej i czystej wody. W takim środowisku mogą przebywać maksymalnie kilka godzin, ponieważ płyn wypłukuje z nich witaminy i minerały, co zmniejsza ich wartość odżywczą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy.pl; kurkanielotka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł