Smakosze.pl
Ziemniaki ciemnieją? Znamy powód.

Canva.com

Jak uniknąć ciemnienia startych ziemniaków?

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ziemniaki są bez wątpienia ważnym elementem naszej diety, w końcu praktycznie każdy obiad je zawiera. Jeśli przygotowujesz placki ziemniaczane lub inny posiłek wymagający starcia kartofli, przygotuj zawczasu odrobinę śmietany. Znacznie spowolni ona proces

Przygotowujesz się do zrobienia obiadu i zdecydowałeś, że zawczasu zetrzesz ziemniaki, aby później zaoszczędzić sobie czasu. Niestety, po wyjęciu ich z lodówki lub odsłonięciu ściereczki widzisz, że są bardzo ciemne. Mamy na to genialne sposoby. 

Oczywiście samo ciemnienie nie jest w żadnym wypadku niebezpieczne i nie wpływa również na smak potrawy. Jeśli jednak zależy ci na estetyce dania, nie chcesz, aby po podaniu na talerzu widoczne były ciemne plamy.

Jak uchronić ziemniaki przed ciemnieniem?

Gotowanie placków ziemniaczanych wiąże się z ich nieuniknionym tarciem - tylko tak można mieć pewność, że ich faktura będzie doskonała. Niestety, duża powierzchnia, na jakiej ziemniaki mają styczność z powietrzem, doprowadza do szybkich odbarwień. 

Świetnym sposobem jest dodanie do startych bulw śmietany. Jej gęsta konsystencja i spora zawartość tłuszczu sprawią, że tlen nie będzie miał dostępu do substancji odpowiadających za ciemnienie. Nie jest to jednak metoda idealna, ponieważ nie zatrzymuje całkowicie tego procesu. 

Perfekcyjne rozwiązanie zawiera sok z cytryny

Najlepszym pomysłem jest wlanie odrobiny soku z cytryny. Jego kwaśne pH uniemożliwi zachodzenie reakcji i całkowicie zatrzyma pojawianie się plam. Musisz jednak pamiętać, żeby nie dodać go zbyt dużo - w innym wypadku danie będzie kwaśne. 

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Kulinarne przygody na YouTube.

Ostatnią możliwością jest wsypanie kilku łyżek mąki lub skrobi ziemniaczanej. One również zadziałają jak śmietana i znacznie spowolnią oksydacje na powierzchni startych ziemniaków. Długie przechowywanie może zmienić smak i wartości bulw, więc nie przygotowuj ich zbyt wcześnie. 

Źródło: HandmadePictures, Getty Images

Dlaczego ziemniaki ciemnieją?

 W ziemniakach obecna jest oksydaza polifenolowa - enzym, który odpowiada za utlenianie różnych innych substancji. Z tego powodu, gdy tylko kartofle mają dostęp do tlenu, szybko reagują i zmieniają swój kolor na ciemny brąz, a po dłuższej chwili na czerń.

Najprościej jest obrać bulwy i włożyć je do zimnej i czystej wody. W takim środowisku mogą przebywać maksymalnie kilka godzin, ponieważ płyn wypłukuje z nich witaminy i minerały, co zmniejsza ich wartość odżywczą. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy.pl; kurkanielotka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >