Smakosze.pl Porady Jak uratować zwarzoną bitą śmietanę?
canva/sspopov, Getty Images

Jak uratować zwarzoną bitą śmietanę?

19 stycznia 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Tort i wiele ciast bez bitej śmietany nie jest tym samym, dlatego ten, wydawać by się mogło, banalny składnik jest wyjątkowo ważny. Niekiedy podczas ubijania śmietana może się zważyć - na szczęście nie jest to całkowity koniec. Jednym ze sposobów na jej uratowanie jest dodanie kilku łyżek twarogu sernikowego w proporcji 1:1 do śmietany.

Bita śmietana jest pyszna sama w sobie, a jej delikatna i puszysta konsystencja podkreśla smak mnóstwa ciast i deserów. Z tego powodu zwarzenie jej podczas końcowych etapów przygotowania tortu może być bardzo frustrujące, gdyż cała praca idzie na marne.

Opracowano więc kilka metod, dzięki którym przywrócenie jej do "żywych" nie powinno sprawić nikomu problemu. Gdy tylko zauważysz, że śmietana przestaje być gładka, a na jej powierzchni pojawia się specyficzna kryształkowa struktura, szybko zastosuj jeden z poniższych sposobów - są to bowiem oznaki początku zwarzenia.

Twaróg sernikowy na ratunek bitej śmietanie

Ten trik działa w przypadku śmietany, której stopień zwarzenia jest już znaczny. Z pozoru może wydawać się, że nie ma szans, aby uratować tak zniszczony produkt. Efekt końcowy jest jednak na tyle efektowny, że warto mieć go zawsze w zanadrzu.

Na 500 ml śmietany używa się 500 g twarogu sernikowego, takiego, jakiego zwykle używa się do sernika. Po wstępnym połączeniu obu produktów masę delikatnie uciera się, aż stanie się jednolita i trwalsza.

Oczywiście tak uratowana bita śmietana będzie miała mocno płynną konsystencję, dlatego trzeba coś do niej dodać, żeby ją utrwalić. W tym celu dobrze sprawdza się kilka łyżek rozpuszczonej w wodzie żelatyny, która dodatkowo wprowadzi większą puszystość do gotowego kremu.

Co zrobić ze zwarzoną śmietaną?

Czasem pod ręką nie mamy ani twarogu, ani żelatyny i z pozoru nie pozostaje nam nic innego, jak pozbyć się śmietany. Pamiętaj, aby nigdy nie popełnić tego błędu - możesz uzyskać z niej bowiem prawdziwe domowe masło.

Po rozdzieleniu się śmietany na pojedyncze frakcje kontynuuj ubijanie na bardzo niskich obrotach miksera. Miksuj masę jeszcze kilka minut, aż maślanka i grudki masła staną się dobrze widoczne gołym okiem.

Mieszankę przelewa się do czystej gazy i pozwala maślance spłynąć. Lekko odciśnij zawartość gazy. Następnie przełóż masło do miski z czystą i zimną wodą. Zacznij je ugniatać, zmieniając płyn kilkukrotnie w czasie pracy. W taki sposób domowe, niesolone masło jest gotowe.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić idealną bitą śmietanę. Ten tekst pokazuje sposób na krem do ciasta ze śmietany 18%.

Bita śmietana

Źródło zdjęcia: canva/marcobir, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: orchideli

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy