Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego do kotletów mielonych warto dodać bułkę namoczoną w mleku?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 18.01.2022 01:00

Dlaczego do kotletów mielonych warto dodać bułkę namoczoną w mleku?

Kotlety mielone i kwestia dodatków
canva/ironstuff

Kotlety mielone są w Polsce potrawą znaną i lubianą. Można je przygotować na wiele sposobów, wzbogacając je w różne składniki. A wiecie, dlaczego do kotletów mielonych warto dodać bułkę namoczoną w mleku? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie nasz materiał, a już zawsze wasze kotlety będą pyszne.

W tradycyjnych kotletach mielonych z całą pewnością powinno znaleźć się mięso. Pozostałe składniki zależą już od inwencji osoby je przygotowującej. Zwykle jednak dodaje się do nich cebulę, jajko i bułkę. Jeśli chodzi o tę ostatnią, niektórzy dodają bułkę tartą, inni namoczoną w wodzie. Jednak najlepiej dodać do kotletów bułkę namoczoną w mleku.

Dlaczego do kotletów mielonych warto dodać bułkę namoczoną w mleku?

Jak się okazuje, namoczona bułka sprawdza się w kotletach o wiele lepiej niż sucha, tarta. A najlepsze efekty daje czerstwa bułka namoczona w mleku. Nie tylko zwiększa ona lekkość i soczystość kotletów, ale też sprawia, że kotlety nie rozpadają się w czasie smażenia.

Poza tym mleko ma jeszcze jedną, wielką zaletę. Potrafi zneutralizować typowy zapach wieprzowiny. Kotlety z dodatkiem bułki namoczonej w mleku zyskują łagodniejszy aromat i odpowiedni smak.

Woda niestety nie ma takich właściwości. Co więcej, może powodować rozpadanie się kotletów, a nawet uwydatnić mało apetyczny zapach mięsa. Dlatego najlepiej zastąpcie ją mlekiem.

Co jeszcze wpływa na smak i soczystość kotletów?

Niewątpliwie smak kotletów zależy od rodzaju mięsa. Zwykle przygotowuje się je z mięsa wieprzowego, ale może to być mięso z szynki czy łopatki. Niektórzy preferują też kotlety mielone z mięsa wieprzowo-wołowego, inni z drobiowego. Jednak najbardziej soczyste kotlety wyjdą z wieprzowiny, bo ta zawiera sporo tłuszczu.

W przygotowaniu kotletów mielonych istotne jest też ich właściwe smażenie. Nie można ich smażyć na zbyt dużym ogniu, bo wtedy ich powierzchnia zacznie się przypalać, a w środku pozostaną surowe. Najbardziej wskazany jest średni ogień. Nie wysuszy on zbytnio mięsa i zapewni kotletom równomierne usmażenie.

Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na kotlety mielone, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź też, jak przygotować kotlety z żółtym serem.

mleko
mleko

Źródło zdjęcia: canva/Jian Fan

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram