Smakosze.pl Porady Jak wykorzystać wodę po ugotowaniu ryżu?
canva/Francisco Martin Gonzalez, Getty Images

Jak wykorzystać wodę po ugotowaniu ryżu?

18 listopada 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Jeśli przyzwyczaiłeś się do wylewania wody po ugotowaniu ryżu do zlewu, popełniasz ogromny błąd. Okazuje się bowiem, że ma ona liczne właściwości, które można zastosować nie tylko w kuchni, lecz również codziennej pielęgnacji skóry czy włosów. Skrobia zawarta w wodzie działa łagodząco na podrażnienia skóry, może zostać użyta do zagęszczania zup i sosów, a także jako płukanka do włosów.

Ryż jest częstym wyborem jako dodatek do obiadu w sytuacji, w której nie powinno spożywać się zbyt dużo kalorii. Nasiona ryżu sycą na długie godziny, a także są znacznie bardziej lekkostrawne od makaronów czy ziemniaczanego puree z masłem i mlekiem.

Aby móc się nim zajadać, najpierw należy ugotować go w wodzie. Po kilkunastu minutach ryż pęcznieje i jest gotowy do jedzenia, choć nie jest to jedyny produkt, z którego możemy skorzystać - woda w której się gotował, wypełniona jest w końcu skrobią, której utylizacja w odpływie zlewu jest dużym błędem.

Co zrobić z wodą po ryżu?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że można korzystać jedynie z wody po gotowaniu sypkiego ryżu, który zawczasu został przepłukany. Z plastikowych torebek do wody przenika niezdrowy bisfenol, a podczas płukania, z ziarenek spłukiwany jest arsen.

Po odcedzeniu ryżu z wody przelej ją do czystego naczynia. Najlepiej korzystać z niesolonej wody, gdyż wtedy można użyć jej w znacznie większej ilości zastosowań. Jednym z nich jest walka z nudnościami i biegunkami, gdyż woda po ryżu koi schorowany układ pokarmowy.

Wygodny sposób na zagęszczanie potraw

Gdy chce się zagęścić sos do pieczeni lub zupę, najczęściej sięga się po mieszankę wody i mąki lub skrobi ziemniaczanej. Zamiast nich można z powodzeniem wlać trochę wody po ryżu, która zadziała w identyczny sposób.

Dzięki obróbce termicznej cukry w ryżu są lepiej przyswajalne przez ludzki organizm. Dolewając trochę wody do koktajli czy napojów, można stworzyć pyszny i zdrowy napój energetyczny - szczególnie zaleca się go sportowcom, prowadzącym aktywny tryb życia.

Woda po gotowaniu ryżu w kosmetyce

Woda po ryżu zmniejsza przebarwienia, rozświetla, ujędrnia i napina skórę, aby wyglądała na odświeżoną, a także wygładza ją. Sprawdza się jako specyfik do skóry trądzikowej, która może być ciężka w pielęgnacji z uwagi na wrażliwość.

Z wody korzysta się jak ze zwykłego toniku, czyli namoczonym w niej wacikiem należy delikatnie oczyścić twarz. Spisuje się również w formie płukanki do włosów, dzięki której te stają się znacznie grubsze i łatwiejsze w rozczesywaniu.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak ugotować idealny ryż. Ten tekst wyjaśnia sposób na klasyczny ryż z prażonymi jabłkami.

Gotowanie ryżu

Źródło zdjęcia: canva/Studio Philippines

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl; poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy