Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić kiszoną kapustę? Wyjawiamy domowe triki pani Weroniki, lepszej nie jadłeś
Renata Materlińska
Renata Materlińska 13.06.2022 16:44

Jak zrobić kiszoną kapustę? Wyjawiamy domowe triki pani Weroniki, lepszej nie jadłeś

robienie kiszonej kapusty
screen z filmu na kanale Weronika Domogród na YouTube

Lubicie kiszoną kapustę? Jest bardzo smaczna i zdrowa. Dlatego dziś powiemy wam, jak własnoręcznie zrobić kiszoną kapustę. Wyjawiamy domowe triki pani Weroniki, dzięki którym otrzymacie doskonały przetwór. Ręczymy, że lepszej kapusty kiszonej nie jedliście.

Kiszona kapusta jest jedną z najpopularniejszych kiszonek, po którą sięgamy. Odznacza się wysoką wartością odżywczą, bo zawiera np. korzystne bakterie kwasu mlekowego, które mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy i naszą odporność. Poza tym jest bogata w witaminę C, A, E, K i z grupy B, a także magnez, potas i wapń.

Kiszoną kapustę można kupić gotową. Jest sprzedawana na wagę, w foliowych torebkach i plastikowych wiaderkach o różnej masie. Jednak bez problemu można ją zrobić samemu w domu. To nie takie trudne. Wystarczy poszatkować kapustę, wymieszać ją z solą, a potem ubić w glinianym garnku lub beczce. Dziś swoje rady dotyczące przygotowania kiszonej kapusty zdradzi wam pani Weronika.

W naszym materiale prezentujemy screeny pochodzące z kanału Weronika Domogród na YouTube. Mamy nadzieję, że prostota przygotowania kiszonej kapusty, zachęcą was do jej nastawienia.

Przepis pani Weroniki na kapustę kiszoną

Składniki na 1 kg świeżej kapusty:

  • 1 kg kapusty białej

  • 1 czubata łyżka soli

  • 1 marchewka

Przygotowanie kiszonej kapusty

Kapustę oczyść z wierzchnich liści, przekrój na pół, wykrój z niej głąb i poszatkuj elektryczną szatkownicą. Jeśli używasz ręcznej szatkownicy, nie wycinaj głąba, bo wtedy łatwiej będzie ci trzeć kapustę.

Każdy kilogram poszatkowanej kapusty wymieszaj z jedną czubatą łyżką soli i jedną startą marchewką (jej dodatek nie jest konieczny).

Poszatkowaną kapustę wsyp do glinianego garnka lub niedużej beczki i ubij ją przy pomocy tłuczka do ziemniaków lub pałki do ucierania ciasta. Na wierzchu powinien zebrać się sok.

Potem poszatkuj drugi kilogram kapusty, znów wymieszaj go z solą i marchewką i wsyp go do naczynia. Ubij tłuczkiem, tworząc drugą warstwę kapusty.

W ten sam sposób przygotuj pozostałą kapustę. Kapusta powinna być dobrze ubita, tak by jej powierzchnia znalazła się pod warstwą soku.

Kapustę możesz przykryć czystymi liśćmi kapusty, a potem talerzykiem. Obciąż ją sporym kamieniem lub litrowym słoikiem napełnionym wodą.

Naczynie z kapustą pozostaw na 3-4 tygodnie w temperaturze pokojowej, by kapusta ukisła. Po tym czasie wynieś ją w ciemne i chłodne miejsce.

Wskazówka:

Jeśli kiszonej kapusty nie zużyjesz w ciągu miesiąca, najlepiej napełnij nią litrowe słoiki. Ubij w nich dobrze kapustę, a potem zakręć i pozostaw w chłodzie.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis na kiszone ogórki, a także recepturę na kiszone szparagi.

kapusta
kapusta

Źródło zdjęcia: canva/kabVisio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: filmik na kanale Weronika Domogród na YouTube