Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Robiąc ogórki kiszone dodajesz koper, korzeń i liście chrzanu oraz sól? Pamiętaj, przenigdy nie pasteryzuj słoików
Renata Materlińska
Renata Materlińska 12.06.2022 18:45

Robiąc ogórki kiszone dodajesz koper, korzeń i liście chrzanu oraz sól? Pamiętaj, przenigdy nie pasteryzuj słoików

kiszone ogórki
canva/madaland

Uwielbiamy przetwory z ogórków. A czy robiąc ogórki kiszone, dodajesz koper, korzeń i liście chrzanu oraz sól? Jeśli tak, pamiętaj o jednej ważnej zasadzie — przenigdy nie pasteryzuj słoików. Inaczej zniszczysz w ogórkach wartościowe bakterie. Zamiast tego wystarczy przechowywać kiszonki w odpowiednich warunkach.

Robienie przetworów nie jest już dzisiaj tak popularne, jak kiedyś. W sklepach można bowiem kupić niemal wszystkie frykasy. Trudno jednak nabyć ogórki kiszone, takie jak domowe. Z tego powodu wiele osób wciąż nastawia je własnoręcznie w domowym zaciszu.

Niezwykle smaczne są ogórki małosolne, które charakteryzują się lekko kwaśnym smakiem i dużą chrupkością. Im dłużej jednak przechowujemy ogórki, tym stają się bardziej kwaśne, często też tracą uwielbianą twardość. Niektórzy rozwiązują ten problem, pasteryzując kiszone ogórki. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Już wyjaśniamy dlaczego.

Dlaczego nie należy pasteryzować ogórków kiszonych?

Niektórzy, chcąc zatrzymać proces fermentacji kiszonych ogórków, poddają słoiki pasteryzacji. W jej wyniku ogórki przestają robić się bardziej kwaśne, bo proces ich kiszenia zostaje zakończony.

Trzeba jednak pamiętać, o tym, że w wyniku pasteryzacji niszczone są bakterie kwasu mlekowego, które są największą zaletą i wartością kiszonek. Pasteryzowane ogórki kiszone zachowują więc swój smak i nie robią się bardziej kwaśne, jednak tracą dużo na wartości odżywczej.

Przepis na kiszone ogórki

Składniki:

  • 1 kg niedużych ogórków gruntowych

  • 4 ząbki czosnku

  • kawałek korzenia chrzanu

  • 2 gałązki kopru z nasionami

  • 2 liście chrzanu

  • 2 l gorącej wody

  • 2 łyżki soli

Przygotowanie kiszonych ogórków

Ogórki przebierz, dokładnie umyj, osusz. Słoiki i zakrętki dokładnie umyj, opłucz, wyparz. Sól wsyp do gorącej wody, mieszaj, aż się rozpuści.

Na dno każdego słoika włóż po 2 przekrojone ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu i liść chrzanu oraz gałązkę koperku. Słoki napełnij ścisło ogórkami, zalej zalewą, tak by były dokładnie nią przykryte.

Słoiki zakręć, pozostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda zrobi się mętna i przestanie się pienić, wtedy wynieś słoiki w chłodne miejsce, np. do piwnicy, spiżarni.

Z naszego serwisu dowiesz się, co zrobić, żeby ogórki kiszone nie pleśniały, a także, dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku.

ogórki kiszone
ogórki kiszone

Źródło zdjęcia: canva/ylka3ice

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: eksperymentalnie