Jak przygotować kiszone szparagi? Lepsze nawet od ogórków
Kiszone szparagi stanowią nietypowy, choć wyjątkowo smaczny rarytas, na który warto się skusić. Można go podać zarówno do sałatek czy kanapek, jak i do obiadu. Przygotowanie jest bardzo proste, a smak jest jeszcze lepszy niż w przypadku kiszonych ogórków. Skusicie się?
Szparagi są sezonowym warzywem, które smakuje doskonale pod wieloma postaciami. Proponowaliśmy wam już ich smaczną wersję z grilla, a także podpowiadaliśmy, że obłędnie smakują z jajkiem sadzonym. Dziś pokażemy wam jak zamknąć ten pyszny smak w słoiku.
Przepis na wyśmienite kiszone szparagi
Kiszonki najlepiej przygotować w słoikach o objętości około 700-800 ml.
Składniki na 1 słoik:
zielone szparagi
2-4 ząbki czosnku
1 baldach kwitnącego kopru
woda
sól niejodowana (25-30 g na 1 litr płynu)
Opcjonalne dodatki:
młode marchewki
kawałek świeżego chilli
gałązki świeżego estragonu (1 szt./słoik)
Przygotowanie:
Zielone szparagi myjemy i usuwamy zdrewniałe końce. Najlepiej jest ułamać każdą sztukę osobno — podzieli się dokładnie w miejscu, gdzie twardy koniec przechodzi w smaczną część.
Jeśli dodajemy marchewki, szorujemy je starannie, odcinamy natkę oraz cienkie korzonki, a na koniec każdą sztukę przecinamy wzdłuż na połówki lub ćwiartki. Warzywami wypełniamy słoiki o wysokości odpowiednio dobranej do długości szparagów.
Do każdego z naczyń dodajemy czosnek oraz koper, a także estragon i chilli, jeśli ich używamy. Wodę zagotowujemy i rozpuszczamy w niej sól. Roztwór studzimy.
Przelewamy go do słoików. Zakręcamy je i odstawiamy na 7 dni. Po tym czasie kiszone szparagi powinny już nadawać się do spożycia. Przechowujemy je w lodówce. Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/rmitsch
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Co zrobić, aby gotowana brukselka nie była gorzka? Wyjaśniamy
Bajecznie chrupiące i delikatne sznycelki drobiowe. Sekretem jest marynata
Czym najlepiej słodzić kawę i herbatę poza cukrem? Zdrowsze alternatywy
Źródło: hajduczeknaturalnie