Jakich produktów nie należy trzymać w lodówce?
Chcąc przedłużyć świeżość produktów, wkładamy je do lodówki. Zdarza się, że w ten sposób trafiają do niej rzeczy, które wcale nie powinny się tam znaleźć, bo w chłodzie jedynie tracą na wartości.
Tych produktów nie trzymaj w lodówce
Do lodówki pod żadnym pozorem trafić nie powinien miód. Jest on skarbnicą korzystnych dla zdrowia składników, a idealne warunki do jego przechowywania to pomieszczenie, w którym panuje temperatura 10-15 stopni Celsjusza. Temperatura w naszych chłodziarkach jest znacznie niższa — zazwyczaj 4-5 stopni Celsjusza. W takich warunkach miód krystalizuje i traci swoją gładką konsystencję.
Nie wkładajcie tam również czekolady. Choć wydawać się może, że to idealny sposób, by uchronić ją przed roztopieniem, tak naprawdę jest to prosta droga do utraty dobroczynnych wartości kakao w niej zawartego. Wyrób traci też walory smakowe. Najlepiej więc trzymać ją po prostu w szafce, bez dostępu światła i z dala od wysokich temperatur.
Także pieczywo powinno być przechowywane poza lodówką. Panujące w lodówce warunki przyspieszają jego czerstwienie i czynią je podatnym na pleśnienie. Pieczywo najlepiej jest trzymać w temperaturze pokojowej, w drewnianym chlebaku, lnianym woreczku lub w papierowej torebce. Jeżeli mamy go dużo, zdecydowanie lepiej jest je zamrozić niż umieścić w chłodziarce.
Lodówkowej atmosfery nie lubi także cebula. Warzywo to szybko chłonie znajdującą się w lodówce wilgoć i zaczyna przetwarzać skrobię w cukier. W efekcie staje się miękka i podatna na pleśnienie. Wydziela przy tym intensywny aromat, którym przechodzą inne produkty. Cebulę włóżcie do suchego pojemnika bez pokrywy i schowajcie ją w ciemnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub szafce.
Czosnek też powinien być przechowywany z dala od chłodu. W lodówce główki tracą swój aromat i smak. Zbyt niska temperaturze i wilgoć powodują też, że zaczynają one pleśnieć dużo szybciej niż gdyby były przechowywane w suchym i ciemnym miejscu.
W chłodziarce możemy go trzymać tylko pod warunkiem, że jest obrany i posiekany. O przechowywaniu tej przyprawy pisaliśmy więcej w tym artykule. Zdradzaliśmy wam też jak go poprawnie wykorzystywać w przyrządzaniu dań.
Źródło zdjęcia: canva/carlosrojas20
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp