Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2022-01-14T162808.540

canva/ maciej musial

Kiedy w 2022 roku wypada Tłusty Czwartek?

14 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Trwa właśnie karnawał, czyli czas zabawy, który kojarzy się ze spotkaniami towarzyskimi, tańcami i dobrym jedzeniem. Niektórzy jednak już zastanawiają się, kiedy w 2022 roku wypada tłusty czwartek. Dzień ten obfituje w pączki i faworki, ale oznacza też, że karnawał dobiega końca.

Karnawał rozpoczyna się zwykle w Trzech Króli, choć niektórzy za huczne rozpoczęcie karnawału uważają zabawę sylwestrową. Koniec karnawału obwieszcza natomiast Tłusty Czwartek. Dzień ten, kojarzony z pączkową obfitością, rozpoczyna czas najintensywniejszych imprez.

Smażenie jajecznicy na patelni

Najgorsze błędy popełniane podczas robienia jajecznicy

CZYTAJ DALEJ

Kiedy w 2022 roku wypada tłusty czwartek?

Tłusty Czwartek jest dniem ruchomym i zależy od tego, kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. W bieżącym, 2022 roku Tłusty Czwartek będziemy obchodzić 24 lutego. Dniem tym rozpoczniemy okres najbardziej hucznych zabaw, czyli Ostatki, które zakończą się we wtorek poprzedzający Środę Popielcową.

Większości osób Tłusty Czwartek kojarzy się z pączkami i faworkami. Jak mówi tradycja, tego dnia trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka. Jednak niektórzy biją tego dnia prawdziwe, pączkowe rekordy. Oprócz pączków tego dnia wypada też zjeść faworki, róże karnawałowe czy oponki. Te słodkości należą bowiem do ostatkowych specjałów.

Dawna tradycja

Słowo karnawał pochodzi z języka włoskiego, w którym oznacza pożegnanie mięsa. To dlatego w okresie karnawału kiedyś jadało się więcej mięsa i słodkości niż zwykle. W ten sposób chciano sobie jakoby zrobić zapas tych przysmaków na czas Wielkiego Postu.

Dawniej w Tłusty Czwartek nie tylko zajadano się słodkościami, ale też było przyzwolenie na robienie tego, czego zwykle nie wypadało robić. Dzień ten był więc też świętem, w którym urządzało się imprezy suto zakrapiane alkoholem.

Dziś może ta tradycja nieco traci na sile, jednak o Tłustym Czwartku pamiętają chyba wszyscy. Tego dnia przed cukierniami ustawiają się długie kolejki łasuchów, a gospodynie własnoręcznie przyrządzają słodkie przysmaki.

Jeśli chcesz poznać dokładne przepisy na pączki i faworki, zajrzyj do naszego serwisu.

faworki

faworki

Źródło zdjęcia: canva/Aneta_Gu

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: m.podroze.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >