Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2022-01-14T162808.540

canva/ maciej musial

Kiedy w 2022 roku wypada Tłusty Czwartek?

7 Lutego 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Trwa właśnie karnawał, czyli czas zabawy, który kojarzy się ze spotkaniami towarzyskimi, tańcami i dobrym jedzeniem. Niektórzy jednak już zastanawiają się, kiedy w 2022 roku wypada tłusty czwartek. Dzień ten obfituje w pączki i faworki, ale oznacza też, że karnawał dobiega końca.

Karnawał rozpoczyna się zwykle w Trzech Króli, choć niektórzy za huczne rozpoczęcie karnawału uważają zabawę sylwestrową. Koniec karnawału obwieszcza natomiast Tłusty Czwartek. Dzień ten, kojarzony z pączkową obfitością, rozpoczyna czas najintensywniejszych imprez.

Smażenie jajecznicy na patelni

Najgorsze błędy popełniane podczas robienia jajecznicy

CZYTAJ DALEJ

Kiedy w 2022 roku wypada tłusty czwartek?

Tłusty Czwartek jest dniem ruchomym i zależy od tego, kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. W bieżącym, 2022 roku Tłusty Czwartek będziemy obchodzić 24 lutego. Dniem tym rozpoczniemy okres najbardziej hucznych zabaw, czyli Ostatki, które zakończą się we wtorek poprzedzający Środę Popielcową.

Większości osób Tłusty Czwartek kojarzy się z pączkami i faworkami. Jak mówi tradycja, tego dnia trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka. Jednak niektórzy biją tego dnia prawdziwe, pączkowe rekordy. Oprócz pączków tego dnia wypada też zjeść faworki, róże karnawałowe czy oponki. Te słodkości należą bowiem do ostatkowych specjałów.

Dawna tradycja

Słowo karnawał pochodzi z języka włoskiego, w którym oznacza pożegnanie mięsa. To dlatego w okresie karnawału kiedyś jadało się więcej mięsa i słodkości niż zwykle. W ten sposób chciano sobie jakoby zrobić zapas tych przysmaków na czas Wielkiego Postu.

Dawniej w Tłusty Czwartek nie tylko zajadano się słodkościami, ale też było przyzwolenie na robienie tego, czego zwykle nie wypadało robić. Dzień ten był więc też świętem, w którym urządzało się imprezy suto zakrapiane alkoholem.

Dziś może ta tradycja nieco traci na sile, jednak o Tłustym Czwartku pamiętają chyba wszyscy. Tego dnia przed cukierniami ustawiają się długie kolejki łasuchów, a gospodynie własnoręcznie przyrządzają słodkie przysmaki.

Jeśli chcesz poznać dokładne przepisy na pączki i faworki, zajrzyj do naszego serwisu.

faworki

faworki

Źródło zdjęcia: canva/Aneta_Gu

Przygotowywanie mięsa
Krojenie mięsa
Mycie mięsa
Podsmażanie mięsa

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Mięso odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym jadłospisie Polaków. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Już teraz dowiedz się, jakie błędy podczas przygotowywania mięsa popełniamy najczęściej. Nr 5 może być dla wielu smakoszy ogromnym zaskoczeniem. Prawie nikt o tym nie pamięta.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: m.podroze.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

bób

Porady

Jak wybrać najlepszy bób? Zebraliśmy najcenniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
kiszone ogórki

Porady

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować makaron bez wody? Wyjawiamy sprytny patent

Czytaj więcej >
gotowanie ryżu

Porady

Co zrobić aby ryż po ugotowaniu był sypki? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Jak przedłużyć świeżość chleba? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto wrzucić do kawy masło? Ma wiele korzyści

Czytaj więcej >