Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-08T182432.541

canva/Lara Bostock

Koniec sprzedaży plastikowych opakowań i słomek w UE

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

3 lipca 2021 roku w życie weszły nowe przepisy unijne dotyczące zakazu sprzedaży plastikowych akcesoriów takich jak słomki, sztućce i naczynia. Okazuje się, że w Polsce zaczną one obowiązywać dopiero jesienią. Opóźnienie tłumaczone jest brakiem wytycznych i problemami, które związane są z pandemią.

Nie da się ukryć, ze wyroby z tworzyw sztucznych stanowią spory problem. Między innymi one odpowiadają za zanieczyszczenie środowiska. Unia Europejska zdecydowała się na zakaz sprzedaży jednorazowych akcesoriów kuchennych wykonanych z plastiku. W wielu krajach członkowskich zniknęły one ze sklepowych półek 3 lipca.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Plastikowe akcesoria zakazane przez Unię Europejską

Nie od dziś wiadomo, że plastik przynosi spore szkody środowiskowe. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, że w Kanadzie wyroby z tworzyw sztucznych zostały uznane za produkty toksyczne.

Coraz częściej możemy natknąć się na jednorazowe akcesoria kuchenne wykonane z innych materiałów niż plastik. W licznych restauracjach do napojów podaje się, chociażby słomki wykonane z papieru. Unia Europejska postanowiła jednak wprowadzić odgórne regulacje w tej kwestii.

Dyrektywa dotycząca zakazu sprzedaży jednorazowych akcesoriów z plastiku została 5 czerwca 2019 roku. Kraje członkowskie miały czas na przygotowanie się do 3 lipca 2021 roku. Niestety, Polska zamierza wprowadzić zakaz dopiero jesienią.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T175705.506

Jak zrobić kapustę kiszoną w domu?

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Business Insider, za opóźnienia mają odpowiadać czynniki takie jak brak wytycznych od Unii Europejskiej oraz pandemia. Jednak nawet takie usprawiedliwienia nie tłumaczą opieszałości we wcielaniu w życie unijnych rozporządzeń.

Plastik zniknie ze sklepowych półek

Opóźnienia nie stawiają nas w najlepszym świetne. Niewykluczone, że późniejsze wprowadzenie nowych przepisów będzie wiązało się z karami nałożonymi przez Unię Europejską. Należy jednak pamiętać, że taki scenariusz nie jest jeszcze pewny.

- Mam wiadomość dla polskiego rządu: odpady z tworzyw sztucznych to odpady z tworzyw sztucznych, nie mają narodowości. W oceanie lądują butelki po napojach gazowanych zarówno z Francji, jak i z Polski. Nie ma powodu, żeby Polska nie przyłączyła się do wspólnej gry - powiedział cytowany przez Gazetę Wyborczą Pascal Canfin, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.

Plastikowe opakowania

Plastikowe opakowania

Canva / Youngoldman

Jak widać, wycofanie jednorazowych plastikowych produktów z obiegu jest w interesie nas wszystkich. Jakiś czas temu wspominaliśmy o ewentualnych rozwiązaniach, które ograniczą plastikowe odpadki. Do całej sprawy odniosła się także Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

- Parlament Europejski przegłosował w marcu 2019 r. propozycję nowej dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Polska miała dwa lata na jej transpozycję do naszego systemu prawnego. Nie można zatem tłumaczyć, że wszystkiemu jest winna pandemia - powiedziała Joanna Kądziołka w rozmowie z Gazetą Wyborczą, przytaczanej przez portal Business Insider.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Business Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >