Polacy wkładają go do wielkanocnego koszyczka. Kościół tego nie popiera

Święta Wielkanocne to magiczny czas. Jedną z tradycji Wielkanocy jest święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę większość z nas udaje się do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym wypełnionym różnymi smakołykami. Co warto do niego włożyć? Lepiej dwa razy się zastanowić.
Czy zajączek wielkanocny powinien znaleźć się koszyczku?
Skąd wzięła się tradycja zajączka wielkanocnego? Jak wiadomo, zając jest uznawany za jeden z symboli Wielkanocy. W społeczeństwie jego wizerunek jest bardzo popularny, jednak Kościół unika korzystania z takiego symbolu, koncentrując się raczej na baranku, który reprezentuje Chrystusa. Nie powinno to budzić zdziwienia, gdyż święty Jan w swojej ewangelii nazywa Jezusa Barankiem Bożym.

Symbolika zająca natomiast ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich. Baranek symbolizuje sacrum, podczas gdy zając jest utożsamiany z profanum.
Takie galaretki w kształcie jajek robię co roku na Wielkanoc. Przepis mam od babciJak odróżnić zająca od królika
Zajączek czy króliczek wielkanocny? Jak je odróżnić? Postanowił to wyjaśnić dr Łukasz Depa z Katedry Zoologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Zając jest większy, ma dłuższe kończyny i charakterystyczne długie uszy - przekazał dr Łukasz Depa.
Zając Szarak to nasz rodzimy gatunek, który można spotkać na terenach otwartych i rolniczych. W marcu rozpoczyna się ich czas łączenia w pary, co możemy zauważyć poprzez ich charakterystyczne zachowania godowe. O co dokładnie chodzi?
Samica najpierw "boksuje" samca, a następnie ten ją goni, sprawdza wtedy, czy zając jest odpowiednim partnerem. Przez te zachowania zając kojarzy nam się z nadejściem wiosny - podkreślił dr Łukasz Peda.
Królik europejski wywodzi się z Półwyspu Iberyjskiego. Jego obecność w Europie zyskała na znaczeniu dzięki podbojom armii rzymskiej.
W kulturze te dwa gatunki się ze sobą zlały, w naszym kraju to jednak zając jest symbolem Wielkanocy, królik uznawany jest za niego w krajach Europy Zachodniej - podkreślił biolog.

Dalsza część tekstu pod filmem.
Jakie znaczenie ma zając?
Ludzi zawsze fascynowała nocna aktywność zająca. Był on kojarzony z księżycem, a przy okazji uznawany za zwierzę lunarne.
Zajączek wielkanocny to jedno z kluczowych i rozpoznawalnych symboli tego radosnego okresu, obok królika. W ludowych wierzeniach zając często symbolizuje nadchodzącą wiosnę oraz zmartwychwstanie Jezusa.
Mimo że jest najmniej związany z kulturą chrześcijańską, to znajduje często swoje miejsce w koszyku wielkanocnym, czego nie popiera Kościół. Ponadto zajączek jest często dekoracją świątecznego stołu, tworząc dzięki temu magiczny klimat Wielkanocy.
Sprawdź przepis na pyszny obiad z piekarnika. Zobacz, jak zrobić pyszne jajka faszerowane ze szczypiorkiem.






































