Mandarynki trzeba obierać w odpowiedni sposób
Pixabay / Alexas_Fotos

Popularny błąd popełniany podczas obierania mandarynek

Mandarynki uchodzą za jedne z najpopularniejszych owoców. Ich walory smakowe przekonują do siebie wielu smakoszy, którzy są łasi na słodkości. Wiele osób zapomina o starannym umyciu mandarynek przed obraniem. Znajdujące się na skórce substancje mogą wywołać silną reakcję alergiczną.

Smakowite mandarynki są nie lada pokusą, której bardzo ciężko się oprzeć. Czasami traktujemy ją jako szybą przekąskę. Nagleni przez czas nie przykładamy większej wagi do procesu obierania. Taki błąd może nas wiele kosztować.

Mandarynki mogą stworzyć potencjalne zagrożenie

Kiedy w grę wchodzą mandarynki, nietrudno znaleźć osoby, które z miłą chęcią je spałaszują. Niewielki owoc o wyjątkowym słodkim smaku jest jednym z tych kąsków, którego nie może zabraknąć, chociażby na świątecznym stole.

Mandarynki są chętnie jedzone zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Okazuje się, że na powierzchni skórki owoców może czyhać na nas spore niebezpieczeństwo, z którego mało kto zdaje sobie sprawę. Dlaczego mandarynki mogą nam zagrażać?

Skórki mandarynki możemy wykorzystać w ciekawy sposób. Jednak za każdym razem pamiętajmy o ich umyciu. Zgodnie z doniesieniami portalu Twoje Nowinki, lekarze przestrzegają przed substancją, która może znajdować się na powierzchni owoców.

Gołąbki powinno się mrozić surowe czy ugotowane? Rozwiewamy wszystkie wątpliwościGołąbki powinno się mrozić surowe czy ugotowane? Rozwiewamy wszystkie wątpliwościCzytaj dalej

Mandarynki, zwłaszcza te sprowadzane z Hiszpanii i Portugalii, przeważnie transportowane są w kontenerach, w których zachowanie czystości nie jest możliwe. Dłużej zachowują swoją świeżość za sprawą szelaku.

Dlaczego szelak, którym pokryte są mandarynki, może okazać się niebezpieczny?

Szelak jest rodzajem żywicy naturalnej, która pozyskiwana jest z wydzieliny owadów, które nazywane są czerwcami. Mandarynki zabezpiecza się również roślinnym odpowiednikiem pod postacią carnaubai. Obie substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Warto zauważyć, że reakcje alergiczne mogą mieć różny przebieg, w związku z tym lepiej ich unikać. W przeciwnym wypadku może nam grozić nawet śmierć. Zwłaszcza w przypadku małego organizmu, jakim jest dziecko.

W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi konsekwencjami pamiętajmy o tym, aby zawsze myć mandarynki przed obraniem. Najlepiej zrobić to porządnie, aby woski wywołujące potencjalne alergie, zostały dokładnie zmyte.

Powyższa wskazówka nie dotyczy wyłącznie mandarynki. Warto ją stosować także w przypadku innych owoców. Zwłaszcza jeżeli są importowane z dalszych rejonów. Każdy smakosz powinien również wiedzieć, czym różnią się mandarynki od klementynek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Twoje Nowinki

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł