Smakosze.pl
Mandarynki trzeba obierać w odpowiedni sposób

Pixabay / Alexas_Fotos

Popularny błąd popełniany podczas obierania mandarynek

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mandarynki uchodzą za jedne z najpopularniejszych owoców. Ich walory smakowe przekonują do siebie wielu smakoszy, którzy są łasi na słodkości. Wiele osób zapomina o starannym umyciu mandarynek przed obraniem. Znajdujące się na sk&oacu

Smakowite mandarynki są nie lada pokusą, której bardzo ciężko się oprzeć. Czasami traktujemy ją jako szybą przekąskę. Nagleni przez czas nie przykładamy większej wagi do procesu obierania. Taki błąd może nas wiele kosztować.

Mandarynki mogą stworzyć potencjalne zagrożenie

Kiedy w grę wchodzą mandarynki, nietrudno znaleźć osoby, które z miłą chęcią je spałaszują. Niewielki owoc o wyjątkowym słodkim smaku jest jednym z tych kąsków, którego nie może zabraknąć, chociażby na świątecznym stole.  

Mandarynki są chętnie jedzone zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Okazuje się, że na powierzchni skórki owoców może czyhać na nas spore niebezpieczeństwo, z którego mało kto zdaje sobie sprawę. Dlaczego mandarynki mogą nam zagrażać?

Skórki mandarynki możemy wykorzystać w ciekawy sposób. Jednak za każdym razem pamiętajmy o ich umyciu. Zgodnie z doniesieniami portalu Twoje Nowinki, lekarze przestrzegają przed substancją, która może znajdować się na powierzchni owoców.

Mandarynki, zwłaszcza te sprowadzane z Hiszpanii i Portugalii, przeważnie transportowane są w kontenerach, w których zachowanie czystości nie jest możliwe. Dłużej zachowują swoją świeżość za sprawą szelaku.

Dlaczego szelak, którym pokryte są mandarynki, może okazać się niebezpieczny?

Szelak jest rodzajem żywicy naturalnej, która pozyskiwana jest z wydzieliny owadów, które nazywane są czerwcami. Mandarynki zabezpiecza się również roślinnym odpowiednikiem pod postacią carnaubai. Obie substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Warto zauważyć, że reakcje alergiczne mogą mieć różny przebieg, w związku z tym lepiej ich unikać. W przeciwnym wypadku może nam grozić nawet śmierć. Zwłaszcza w przypadku małego organizmu, jakim jest dziecko.

W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi konsekwencjami pamiętajmy o tym, aby zawsze myć mandarynki przed obraniem. Najlepiej zrobić to porządnie, aby woski wywołujące potencjalne alergie, zostały dokładnie zmyte.  

Powyższa wskazówka nie dotyczy wyłącznie mandarynki. Warto ją stosować także w przypadku innych owoców. Zwłaszcza jeżeli są importowane z dalszych rejonów. Każdy smakosz powinien również wiedzieć, czym różnią się mandarynki od klementynek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Twoje Nowinki

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa z cytryną

Porady

Dlaczego warto pić kawę z dodatkiem cytryny?

Czytaj więcej >
uroczysty stół

Porady

Czy we Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Czytaj więcej >
kawa i mleczko

Porady

Co dodawać do kawy zamiast mleka?

Czytaj więcej >
mięso mielone

Porady

Jak wybrać dobre mięso mielone?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać seler naciowy?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto pić wodę z kiszonych ogórków?

Czytaj więcej >