Smakosze.pl
Woda w plastikowej butelce

Canva.com / Wavebreakmedia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wody w plastikowej butelce?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia woda mineralna należy do grona jednych z najpopularniejszych produktów spożywczych. Niektórzy kupują ją nawet całymi zgrzewkami. Podczas najbliższych zakupów warto zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa, z którego wykonano opakowanie. Tylko jeden rodzaj jest względnie bezpieczny dla zdrowia.

Nie da się ukryć, że woda jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o prawidłowe żywienie. Wielu smakoszy codziennie kupuje butelkowany produkt. Warto wiedzieć, który rodzaj butelek jest najlepszy. Okazuje się, że wpływa on nawet na nasze zdrowie.

Plastikowe butelki znacząco się od siebie różnią

Woda dostępna w sklepach przeważnie sprzedawana jest w plastikowych butelkach. Tworzywa sztuczne są sporym problemem dla współczesnego świata. Niedawno wspominaliśmy o tym, jaką decyzję podjęła Kanada.

Oczywiście najlepiej po prostu sięgać po wodę z kranu. Jednak jeśli już koniecznie chcemy nabyć tą butelkowaną, to warto wybrać produkt, który nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Kluczowe jest określenie tego, z jakim rodzajem plastiku mam do czynienia.

Na plastikowych butelkach przeważnie możemy znaleźć oznaczenia dotyczące rodzaju wykorzystanego tworzywa sztucznego. W ocenie ekspertów najlepiej sprawdza się HDP lub HDPE. Materiał wykorzystuje się między innymi w butelkach na mleko. Jest najbezpieczniejszy dla zdrowia.

Jaki rodzaj plastiku nie jest bezpieczny dla zdrowia? 

PET to rodzaj tworzywa sztucznego, który stosuje się przede wszystkim do napojów i jest przeznaczony do użytku jednorazowego. Przy ponownym zastosowaniu może nastąpić wzrost bakterii. Jednak to nie koniec. Takie butelki mogą również uwalniać metale ciężkie i substancje chemiczne, które są rakotwórcze - lepiej więc trzymać się od nich z daleka. 

Kolejnym plastikiem, na który powinniśmy szczególnie uważać, jest PVC lub 3V. Używa się go przeważnie do wytwarzania folii spożywczej, butelek na olej czy wszelkich zabawek. PVC uwalnia aż 2 toksyczne substancje, które mogą powodować m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej. Lepiej więc zastąpić je innymi produktami. 

Źródło: Pixabay/ pasja1000

Choć tworzywo LDPE nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody, nie stosuje się go w produkcji butelek z wodą. Służy jednak do pakowania żywności, w którym może nastąpić wyciek chemikaliów. Eksperci odradzają używania produktów z tego tworzywa.

PS, czyli polistyren to tanie tworzywo sztuczne, wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej robi się z niego naczynia plastikowe, pojemniki na wynos czy kartony. Jednak nie jest to bezpieczny materiał, gdyż po podgrzaniu uwalnia substancje rakotwórcze. Powinno się go używać tylko jednorazowo. 

Opakowania PC lub takie, które nie mają oznaczenia to najbardziej niebezpieczne plastiki, na jakie można się natknąć. Nie tylko uwalniają one toksyczny bisfenol A, zwiększający ryzyko Alzheimera czy depresji, ale również zaburzenia układu hormonalnego. Te opakowania zdecydowanie lepiej omijać z daleka. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Webniusy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >