Smakosze.pl
Woda w plastikowej butelce

Canva.com / Wavebreakmedia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wody w plastikowej butelce?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia woda mineralna należy do grona jednych z najpopularniejszych produktów spożywczych. Niektórzy kupują ją nawet całymi zgrzewkami. Podczas najbliższych zakupów warto zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa, z którego wykonano opakowanie. Tylko jeden rodzaj jest względnie bezpieczny dla zdrowia.

Nie da się ukryć, że woda jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o prawidłowe żywienie. Wielu smakoszy codziennie kupuje butelkowany produkt. Warto wiedzieć, który rodzaj butelek jest najlepszy. Okazuje się, że wpływa on nawet na nasze zdrowie.

Plastikowe butelki znacząco się od siebie różnią

Woda dostępna w sklepach przeważnie sprzedawana jest w plastikowych butelkach. Tworzywa sztuczne są sporym problemem dla współczesnego świata. Niedawno wspominaliśmy o tym, jaką decyzję podjęła Kanada.

Oczywiście najlepiej po prostu sięgać po wodę z kranu. Jednak jeśli już koniecznie chcemy nabyć tą butelkowaną, to warto wybrać produkt, który nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Kluczowe jest określenie tego, z jakim rodzajem plastiku mam do czynienia.

Na plastikowych butelkach przeważnie możemy znaleźć oznaczenia dotyczące rodzaju wykorzystanego tworzywa sztucznego. W ocenie ekspertów najlepiej sprawdza się HDP lub HDPE. Materiał wykorzystuje się między innymi w butelkach na mleko. Jest najbezpieczniejszy dla zdrowia.

Jaki rodzaj plastiku nie jest bezpieczny dla zdrowia? 

PET to rodzaj tworzywa sztucznego, który stosuje się przede wszystkim do napojów i jest przeznaczony do użytku jednorazowego. Przy ponownym zastosowaniu może nastąpić wzrost bakterii. Jednak to nie koniec. Takie butelki mogą również uwalniać metale ciężkie i substancje chemiczne, które są rakotwórcze - lepiej więc trzymać się od nich z daleka. 

Kolejnym plastikiem, na który powinniśmy szczególnie uważać, jest PVC lub 3V. Używa się go przeważnie do wytwarzania folii spożywczej, butelek na olej czy wszelkich zabawek. PVC uwalnia aż 2 toksyczne substancje, które mogą powodować m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej. Lepiej więc zastąpić je innymi produktami. 

Źródło: Pixabay/ pasja1000

Choć tworzywo LDPE nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody, nie stosuje się go w produkcji butelek z wodą. Służy jednak do pakowania żywności, w którym może nastąpić wyciek chemikaliów. Eksperci odradzają używania produktów z tego tworzywa.

PS, czyli polistyren to tanie tworzywo sztuczne, wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej robi się z niego naczynia plastikowe, pojemniki na wynos czy kartony. Jednak nie jest to bezpieczny materiał, gdyż po podgrzaniu uwalnia substancje rakotwórcze. Powinno się go używać tylko jednorazowo. 

Opakowania PC lub takie, które nie mają oznaczenia to najbardziej niebezpieczne plastiki, na jakie można się natknąć. Nie tylko uwalniają one toksyczny bisfenol A, zwiększający ryzyko Alzheimera czy depresji, ale również zaburzenia układu hormonalnego. Te opakowania zdecydowanie lepiej omijać z daleka. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Webniusy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >