Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Na jakim tłuszczu smażyć pączki?
Adam Moskal
Adam Moskal 30.12.2021 01:00

Na jakim tłuszczu smażyć pączki?

Pączki
canva/MiloszGuzowski

Niekiedy przychodzi ochota na prawdziwe domowe pączki, które smakują znacznie lepiej niż sklepowe. Przygotowanie ich własnoręcznie wcale nie jest trudne, warto jednak znać pewne tajniki, takie jak odpowiedni rodzaj tłuszczu, na którym się je smaży. W tym celu należy wybrać tłuszcz o wysokim poziomie dymienia, dlatego najlepiej sprawdza się zwykły olej lub smalec.

Pączki uwielbiane są przez praktycznie wszystkich. Delikatne i sprężyste ciasto, które często skrywa słodkie nadzienie, jest zbyt dobre, aby z niego zrezygnować. Niestety mnóstwo osób decyduje się na kupowanie ich w sklepie. Znacznie lepsze efekty daje zrobienie ich samodzielnie.

Utarło się, że pączki są skomplikowane i wymagają dużej ilości wiedzy, aby wykonać je z sukcesem. W praktyce wystarczy znajomość kilku podstawowych kroków, a każda kolejna partia pączków będzie doskonała.

Jaki rodzaj tłuszczu wybrać do smażenia pączków?

Od tego wyboru bardzo wiele zależy. Niektóre tłuszcze mają zbyt niski poziom dymienia, przez co podgrzanie ich do wysokiej temperatury skutkuje dymieniem i gorzkim smakiem pączków. Jednym z nich jest masło, które szybko się przypala i nie nadaje do smażenia.

Najlepszą opcją jest klasyczny olej rzepakowy, który pozostawia pączki bez żadnego posmaku i nie pali się zbyt szybko. Niektórzy zamieniają go na smalec, dzięki któremu pączki nabierają specyficznego aromatu. Nie każdy go jednak lubi, dlatego najbezpieczniej jest użyć oleju rzepakowego.

Jaka temperatura tłuszczu do pączków?

Zdecydowanie najłatwiej mają posiadacze termometrów cukierniczych, które dokładnie mierzą temperaturę. Mało kto ma jednak taki sprzęt w swojej kuchni. Aby temu zaradzić, należy zastosować znany naszym babciom prosty trik.

Jeśli uważasz, że olej w garnku jest odpowiednio rozgrzany, wrzuć na niego niewielką ilość ciasta na pączki. Jeśli wypłynie na powierzchnie w ciągu minuty i uzyska złoty kolor to znak, że tłuszcz jest już wystarczająco ciepły.

Jak nadziewać pączki?

Wykorzystywane są dwie metody: nadziewanie przed lub po smażeniu. Pierwsza polega na zlepieniu dwóch krążków ciasta, pomiędzy którymi umieszcza się nadzienie. Trzeba jednak upewnić się, że ciasto jest dobrze zlepione - w innym wypadku nadzienie może wypaść do gorącego oleju.

Nadziewanie po smażeniu wymaga użycia szprycy cukierniczej, którą z łatwością wprowadza się nadzienie do środka pączka. Najlepiej wykonać tę metodę zaraz po usmażeniu gdy pączki są jeszcze ciepłe i plastyczne.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ekspresowe placki z bananów bez użycia mąki. Ten tekst wyjawia, czy warto jeść codziennie masło.

Pączki

Źródło zdjęcia: canva/MiloszGuzowski

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kobieceinspiracje; tadar

Zapraszamy na nasz Instagram