Smakosze.pl
Napój sprzed lat

archiwum allegro, PAP

Historia kultowego napoju Ptyś

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Napój "Ptyś" jest dzisiaj wspominany przez starszych Polaków, których dzieciństwo przypadło na schyłek czasów PRL-u. Produkowany przez firmę Tarczyn, sprzedawany w charakterystycznych butelkach smakował wybornie. Pami

Napój "Ptyś" był swojego czasu w praktycznie każdym sklepie spożywczym - uwielbiały go szczególnie dzieci, głównie za jego intensywnie słodki owocowy smak oraz mocne nagazowanie. Niestety, na początku lat 90. XX wieku zniknął ze sklepowych półek, co z pewnością wywołało ogromny smutek w wielu Polakach. 

Dzisiaj prym wiodą zachodnie napoje, takie jak Pepsi, Coca-cola czy Fanta - ich smaki stały się wręcz kultowe i nikt nie wyobraża sobie, aby mogły przestać być sprzedawane. Poniżej przypominamy, czym gaszono pragnienie upalnym latem oraz wyjaśniamy, dlaczego napój Ptyś był tak popularny. 

Napój, którego smak każdy pamięta

"Ptyś" produkowany był przed podwarszawską firmę "Tarczyn" - jej historia zaczęła się pod koniec lat 60. XX wieku w miejscowości Tarczyn, skąd wzięła się jej nazwa. Region ten znany jest z bogatej tradycji sadowniczej, wszak tarczyńskie jabłka czy chmiel znane są w całej Polsce.

Firma ta czerpała garściami z dziedzictwa kulturowego Tarczyna, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że do dzisiaj zajmuje się przetwórstwem owoców na soki czy napoje. "Tarczyn" dużo inwestował w nowoczesny sprzęt do wyciskania owoców, dlatego stał się poważnym graczem na rynku soków.

Rosnąca popularność napojów sprawiła, że firma eksportowała je nawet poza granice Polski. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów, był napój "Ptyś", który w latach 80. XX wieku był ogólnodostępny w całym kraju. 

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy, dlaczego warto zrezygnować z cukru według Anny Lewandowskiej. W tym tekście z kolei zdradzamy przepis na prawdziwie nostalgiczny smak - chleb z cukrem, do którego należy dodać sekretny składnik. 

Żadna impreza nie mogła się bez udać

"Ptyś" był tak popularny, że pito go przy każdej okazji - najczęściej można było go znaleźć jednak na imprezach, gdzie stanowił podstawowy napitek, oraz w rękach dzieci uwielbiających dużą ilość bąbelków. Niestety, Polacy nie mogli nacieszyć się nim zbyt długo.

W czasie przemian ustrojowych "Ptyś" przestawał być tak łatwy w kupieniu, a na początku lat 90. XX wieku całkowicie zniknął. Dzisiaj wiele osób wychowanych w tamtych czasach tęskni za jego smakiem, a na forach internetowych wspominany jest z nostalgią. 

Swojego czasu popularna była również historia, jakoby butelki "Ptysia" wybuchały w czasie największych upałów - ciśnienie wewnątrz szkła miało rosnąć do tak wysokiego poziomu, że materiał nie wytrzymywał. Macie jakieś przyjemne wspomnienia z tym napojem? Dajcie nam znać w komentarzach na naszym profilu na Facebooku. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: tarczyn.istrefa.com, tarczyn.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >