Smakosze.pl
Ogórki a mrożenie

Luckykot, Getty Images Pro

Lista produktów, których nie można mrozić

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Niestety, nie wszystkie produkty możemy bezpieczne mrozić, czego doskonałym przykładem są ogórki. Choć wydaje się, że taki sposób przechowywania jest idealny, mogą wytworzyć się niebezpieczne substancje. Poniżej zdradzamy jakich produkt&oacu

Ogórki stosunkowo szybko ulegają zepsuciu. Po kilku dniach leżenia na blacie lub w koszu z warzywami zaczynają mięknąć i szybko pojawia się na nich pleśń. Niestety, jeśli kiedykolwiek wpadłeś na pomysł zamrożenia ich, aby przedłużyć im żywotność - to bardzo zły pomysł.

Z powodu ogromnej zawartości wody wewnątrz ogórka, mrożenie niszczy jego strukturę. Tworzące się kryształki lodu rozrywają .ściany komórkowe, przez co warzywo nie jest w stanie utrzymać swojej struktury. Niestety, nie tylko ogórków nie wolno mrozić. 

Nie tylko ogórki nie nadają się do mrożenia

Przede wszystkim mrozić nie wolno uprzednio ugotowanego ryżu. Choć po rozmrożeniu nie powinien być groźny, tak ponowne podgrzanie może mocno zaszkodzić. Wtedy w ziarnach wydzielają się szkodliwe substancje, które mogą wywoływać różne przypadłości. 

Podobnie może być w przypadku ziemniaków czy makaronów. W przypadku makaronu nie wolno wkładać go nawet do lodówki na noc - są bowiem doskonałą pożywką dla pleśni, która rozwija się na nich w wyjątkowo ekspresowym tempie. 

Do zamrażalnika nie wolno również wkładać majonezu czy innych produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Olej nie zamarza, przez co mogą rozwijać się w nim mikroorganizmy, które po spożyciu wywołują zatrucie pokarmowe. Sery czy czysty olej również są całkowicie zakazane. 

Jakie produkty można mrozić?

Jak czytamy na zdrowie.wprost.pl, pozostałości tortu weselnego lub komunijnego oraz świątecznych wypieków, wcale nie muszą się zmarnować. Odpowiednio zamrożone nie stracą smaku i świeżości – wystarczy owinąć je folią spożywczą i przechowywać w osobnej szufladzie zamrażalnika z dala od wędlin, ryb i mięs.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki najlepszego kotleta schabowego. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler - cena powala na kolana. 

Przygotowywałeś ciasto, do którego wykorzystałeś jedynie żółtka? Białka nie muszą zostać wyrzucone, ponieważ można zamrozić je w zamrażalniku. Wystarczy przelać je do czystego woreczka strunowego, a przetrwają w niskiej temperaturze przez dłuższy czas. 

Wszelkie surowe ciasta, z których następnie przygotowuje się pizzę, chlebny czy pierogi, można z powodzeniem zamrozić. Należy je jedynie owinąć pergaminem do pieczenia i włożyć do szuflady zamrażalnika. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >
Kartony znalezione w lesie

Produkty

W lesie znaleziono ponad 50 pudeł z jedzeniem

Czytaj więcej >
Jajko z ogonem

Produkty

Zaskakująca historia nietypowego jajka

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >
Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >