Nie gotuj, wyrzuć. Te ziemniaki są toksyczne
Ziemniaki to nieodłączny dodatek wielu obiadów. Zarówno zup jak i drugich dań. Jednak trzeba uważać na to, jakie ziemniaki zamierzamy zjeść. Jeśli przechowujemy je długo w kuchni, to zaczynają kiełkować. Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Odpowiadamy
Dlaczego ziemniaki kiełkują?
Długie przechowywanie ziemniaków to umiejętność, którą warto opanować. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej kupujemy je w większych ilościach, a później nie wykorzystujemy w całości. Dlatego po jakimś czasie warzywa te zaczynają kiełkować. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby opóźnić ten proces. Jednym z nich jest wrzucenie do skrzynki z ziemniakami kilku liści mięty lub szałwii, ponieważ mają one właściwości, które hamują kiełkowanie.
Włóż do słoja i zalej zalewą. Najlepszy prezent na Dzień DziadkaJak przechowywać ziemniaki?
Ziemniaki najlepiej przechowywać oczywiście w piwnicy. Co w sytuacji jeśli jej nie mamy? Alternatywą może być na przykład balkon lub taras. Możemy umieścić ziemniaki w styropianowej skrzynce i wystawić na zewnątrz. Podstawą jest to, aby nie przechowywać ich w ciepłym miejscu, ponieważ ich trwałość będzie znacznie krótsza. Inną opcją jest też garaż. Ważne jest również to, żeby dostawało się do nich jak najmniej światła.
Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy?
Glikoalkaloidy, takie jak solanina i chakonina, to naturalne substancje występujące w ziemniakach. W małych ilościach są one bezpieczne dla zdrowia, lecz ich nadmiar może wywołać niepożądane efekty w organizmie człowieka.
W trakcie kiełkowania ziemniaków ich zawartość glikoalkaloidów wzrasta, co może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów. Najczęściej pojawiają się one w postaci przyspieszonego pulsu, gorączki, bólów głowy, niskiego ciśnienia krwi oraz dezorientacji. W skrajnych przypadkach, gdy dawka substancji przekracza normę, istnieje ryzyko wystąpienia bardzo poważnych skutków, a nawet śmierci.
Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Lepiej nie. Takie ziemniaki bowiem mogą być toksyczne, szczególnie jeśli ich kolor zmienił się na zielony. To oznacza, że są one niebezpieczne dla zdrowia i najlepszym wyjściem jest pozbycie się takich warzyw.
Sprawdź, na czym najlepiej smażyć łososia ze skórą. Zobacz przepis na mizerię bez śmietany.