Włóż do słoja i zalej zalewą. Najlepszy prezent na Dzień Dziadka
Przetwory na prezent na Dzień Dziadka? Dlaczego nie! W końcu szukając upominku dla seniorów często kierujemy się zasadą podobną jak dzieci, kiedy przygotowują prezenty dla rodziców: nie musi być drogo, musi być od serca.
Golonka w słoiku
Golonka to dość trudny produkt. Można przygotować go na wiele sposobów, za każdym razem wymaga jednak cierpliwości i uwagi. Tymczasem ten przepis jest wyjątkowo prosty.
Golonkę wieprzową przygotowujemy tu w słoiku. Takie peklowanie mięsa to technika stara jak świat. Warto jednak pamiętać, że to od łacińskiej nazwy naczyń – botula – wzięło się określenie botulizmu, czyli zatrucia jadem kiełbasianym. Przed odstawieniem przetworów do spiżarni upewnijmy się więc, że pasteryzacja dała odpowiedni efekt.
Wzięli pod lupę jabłka z Biedronki i Lidla. Wyniki testu nie pozostawiają wątpliwościPeklowana golonka
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Co mam to jem – Cezary. Autor przypomina tam, by golonkę kroić ze skórą, która jest największym nośnikiem smaku. Jeśli jednak troszczymy się o poziom cholesterolu dziadka, można lekko, choć na pewno nie w pełni, odtłuścić mięso.
Składniki
- 2 przednie golonki wieprzowe
- 5 ząbków czosnku
- Gorczyca biała i czarna
- Ziarna jałowca
- Ziele angielskie i liście laurowe
- Sól morska gruboziarnista, pieprz ziarnisty
Golonka na Dzień Dziadka
W moździerzu rozbijamy jałowiec, łyżkę pieprzu i gałkę muszkatołową. Mieszamy z 2-3 łyżeczkami soli. Czosnek obieramy i kroimy w niezbyt duże kawałki.
Gotujemy i odstawiamy do przestudzenia litr wody. Golonkę czyścimy i rozkrawamy na kawałki. Porcjujemy ją w średnią kostkę, by dobrze mieściła się do słoików.
Mięso nacieramy przygotowanymi przyprawami i odstawiamy na chwilę. Wyparzamy słoiki i nowe nakrętki. Upewniamy się, że ani jedne, ani drugie, nie są ubite ani wyszczerbione.
Mięso przekładamy do słoików, pozostawiając nieco wolnego miejsca u góry i nie ubijając specjalnie. Na wierzch każdego nasypujemy po łyżeczce białej i nieco mniej czarnej gorczycy. Wkładamy listek laurowy i po 3-4 ziarna ziela angielskiego. Zalewamy przegotowaną, letnią wodą do przykrycia.
Słoiki zakręcamy dokładnie. Układamy je na ściereczce w garnku i zalewamy wodą tak, by przykrywała je w całości. Wodę doprowadzamy do wrzenia i pasteryzujemy przez godzinę.
Następnego dnia powtarzamy pasteryzację przez 45 minut. Trzeciego dnia pasteryzujemy słoiki jeszcze raz, przez pół godziny. Jeśli proces przebiegł poprawnie, golonka po przestudzeniu jest gotowa do przestawienia do lodówki.
Wypróbuj też przepisy na gołąbki Ewy Wachowicz i próżniowe pakowanie jedzenia.